Rynek pracy w Polsce nadal optymistycznie

Polska zanotowała w czerwcu br. drugą najniższą stopę bezrobocia w państwach Unii Europejskiej. Wyniosła ona 2,7 proc. – wynika z danych Eurostatu. Pierwsze w tym rankingu są Czechy z bezrobociem na poziomie 2,4 proc. Polskim kłopotem nie jest bezrobocie, ale jest nim niska stopa zatrudnienia.
Eurostat szacuje, że 12,931 mln mężczyzn i kobiet w UE, z czego 10,925 mln w krajach strefy euro, było bezrobotnych w czerwcu br. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej bezrobocie spadło o 2,311 mln osób w UE i o 1,957 mln osób w strefie euro.

W czerwcu 2022 r. w UE bezrobotnych było 2,546 mln osób poniżej 25 roku życia, w tym 2,073 mln w strefie euro. Stopa bezrobocia wśród młodych ludzi wyniosła 13,6 proc. zarówno w UE, jak i w strefie euro.

W porównaniu z czerwcem 2021 r. bezrobocie w tej grupie wiekowej zmniejszyło się o 527 tys. osób w UE i 450 tys. w strefie euro.
Wygląda na to, że czasy wysokiego bezrobocia mamy za sobą
Uwaga, Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni, w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju.
Polskim kłopotem nie jest bezrobocie, jest nim niska stopa zatrudnienia. W krajach OECD przyjmijmy, że 100 osób w wieku 15-64 lata pracuje, ale dla Polski jest to 70 osób. W Szwajcarii ten wskaźnik to 83 proc. W krajach skandynawskich – 80. Im więcej osób pracuje, tym więcej płaci podatki i w lepszej sytuacji jest budżet państwa i kondycja finansów publicznych.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej