Bezrobocie w Polsce najniższe na terenie UE

Unijny urząd statystyczny Eurostat podał dane związane z pracą za luty 2021. Wynika z nich, że stopa bezrobocia w naszym kraju jest najniższa w całej Unii Europejskiej.

W lutym bezrobocie wynosiło w Polsce 3,1 procent, gdy np. w sąsiednich Czechach 3,2 procent, w Niemczech 4,5 procent, a na Litwie 9,6 procent. Średnia dla całej Unii Europejskiej to 7,5 procent, a dla krajów, w których walutą jest Euro 8,3 procent. Najgorzej sytuacja wygląda w Grecji praz Hiszpanii. Tam bez pracy jest kilkanaście procent mieszkańców. Szczegóły można zobaczyć w poniższej tabeli – aby ją powiększyć wystarczy kliknąć w obrazek.

Również w gospodarce możemy spodziewać się polepszenia – przynajmniej tymczasowo – sytuacji, ponieważ Międzynarodowy Fundusz Walutowy zmienił prognozę wzrostu PKB Polski w bieżącym roku z z 2,7 procent na 3,5 proc.

– Korekta w górę odzwierciedla dodatkowe wsparcie fiskalne w kilku dużych gospodarkach, przewidywane ożywienie napędzane procesem szczepień w drugiej połowie 2021 roku oraz dostosowywanie się działalności gospodarczej do stłumionej mobilności – można przeczytać w raporcie „World Economic Outlook. April 2021”, którego autorzy zastrzegają, że obecnie planowanie obarczone jest dużą niepewnością związaną z pandemią.

Dodajmy, że jej pojawienie w bardzo znaczący sposób wpłynęło na gospodarki poszczególnych krajów. – W latach 2015-2019, a więc w okresie bezpośrednio poprzedzającym COVID-19 średnie roczne tempo wzrostu gospodarczego w Polsce wynosiło 4,4 procent – podsumowywała niedawno Polska Agencja Prasowa.

– Pojawienie się pandemii spowodowało wzrost obciążeń, wprowadzenie szeregu ograniczeń oraz zmianę wzorców zachowania społecznego. W rezultacie w 2020 roku odnotowano, po raz pierwszy od okresu 1990-1991 spadek realnego PKB względem roku poprzedniego.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej