Co nas czeka po Nowym Roku? Podatki…

Wraz z Nowym Rokiem wejdą też nowe podatki. Wśród nich pojawi się podatek cukrowy i obciąży przedsiębiorców sprzedających produkty zawierające cukier.  

Rok 2021 upłynie pod znakiem kontynuacji walki z pandemią COVID-19. Ogólnoświatowa akcja szczepień, która właśnie się rozpoczęła powinna za kilka miesięcy spowodować normalizację sytuacji społecznej.

Nim to nastąpi przez najbliższe miesiące będziemy w największym po zakończeniu transformacji ustrojowej kryzysie gospodarczym od 1991 roku. Rząd zapowiedział wprowadzenie nowych podatków. Droższe będą soki i napoje słodkie. Ustawa o podatku cukrowym wprowadza opłaty stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej i 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram na 100 ml w przeliczeniu na litr napoju.

Podatek od „małpek”, czyli droższy alkohol wysokoprocentowy w butelkach o pojemności 300 ml, uderzy w drobnych „koneserów” trunków. To będzie dodatkowe 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Da to 1 zł podatku od 100 ml „małpki” i 2 zł od 200 ml „małpki” wódki. Nie jest to jednak towar powszechnej i pierwszej potrzeby.

Od nowego roku spółki komandytowe staną się podatnikami CIT, co ma to uszczelnić system podatkowy. Podatek od deszczu będzie obowiązywał właścicieli nieruchomości, którzy zapłacą go w zależności od  powierzchni oraz urządzeń do magazynowania wody. Podniesiony zostanie o 5 zł górny próg podatku od psa (do 130,30 zł rocznie za jednego psa). Ekologiczne podatki będą dotyczyły węgla oraz plastiku (od recyklingu). Wspomożemy media publiczne wyższą stawką abonamentu RTV.

Opłata „mocowa” od 2021 r. będzie nową pozycją w rachunku za energię elektryczną. Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej wprowadzi podatek od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. 

Wyższe mogą być też podatki od nieruchomości, ustalane są na podstawie stawek maksymalnych resortu finansów. Podatek od budynków mieszkalnych ma wynieść maksymalnie 0,85 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej (obecnie 0,81 zł). Granica podatku od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej osiągnie poziom 24,84 zł od 1 m kw (obecnie 23,90 zł).

Reasumując, pieczywo, paliwo, prąd, napoje – to niektóre produkty i usługi, które mogą podrożeć w 2021 r. Do tego dochodzą nowe podatki i wzrost dotychczasowych danin. Jednak w najbliższych miesiącach spodziewane są także obniżki. Spodziewany jest np. niewielki spadek cen mięsa wieprzowego, jabłek i ziemniaków. Rachunki za gaz spadną o ok. 4,5 proc. Kurs złotego zapowiada się na stabilny.  Na razie nie ma mowy (oprócz licznych postulatów spoza rządu) o wyższej kwocie wolnej od podatku.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej