Europejska kampania przeciwko wysokim kosztom życia

Europejska Konfederacja Związków Zawodowych rozpoczęła kampanię przeciwko rosnącym kosztom życia: manifestacje, pikiety, listy do rządów lub ministerstw, projekty reform.

W ramach tej kampanii EKZZ przez cały październik będzie informować i wspierać działania podejmowane przez poszczególnych członków, tak by zwrócić uwagę rządów krajowych oraz Unii Europejskiej na potrzebę pomocy pracownikom i ich rodzinom w poradzeniu sobie ze stale rosnącymi kosztami utrzymania. Są to m.in. manifestacje, pikiety, listy do rządów lub ministerstw, projekty reform, konferencje, webinary i inne działania edukacyjne.

W ostatnich dniach odbyły się demonstracje w Bratysławie, Pradze i Rzymie, a planowane są m.in. konferencja w Chorwacji, wydarzenia w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Niemczech i Rumunii.

Europejska i światowa federacja IndustriAll przygotowała specjalny webinar, a w Pradze w ramach Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego odbyło się nadzwyczajne spotkanie Grupy Pracowniczej „Dialogu społecznego w ramach zielonej transformacji”.

EKZZ przygotowała też petycję w kilku językach, która zawiera sześciopunktowy plan żądań pozwalających na uporanie się z obecnym kryzysem i budowę gospodarki przyjaznej pracownikom.

Wiele z problemów podnoszonych przez EKZZ doskwiera polskim pracownikom, jak np. zbyt niski wzrost wynagrodzeń, ubóstwo energetyczne wynikające z gwałtownie rosnących cen energii, nieskuteczny dialog społeczny – dlatego NSZZ „Solidarność” rozpoczął z rządem negocjacje na temat swoich trzech postulatów, tzw. 3xP. Pierwszy z nich dotyczy przyjęcia systemu powstrzymania wzrostu cen energii ze wszystkich surowców i nośników, drugi podniesienia (o 20%) wynagrodzeń pracowników sfery finansów publicznych, a trzeci przyjęcia od dawna postulowanej przez NSZZ „Solidarność” ustawy dotyczącej tzw. emerytur stażowych.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej