Bronimy gdańskiego portu: list do premiera Morawieckiego

Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S”, w imieniu związkowców zwrócił się do premiera Morawieckiego o pilne zajęcie stanowiska wobec związkowych obaw dotyczących bezpieczeństwa i przemian własnościowych w Porcie Gdańsk S.A.

Mateusz Morawiecki
Premie Rzeczpospolitej Polskiej

Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” wyraża głębokie zaniepokojenie decyzją o przeprowadzeniu przetargu przez Zarząd Portu Gdańsk S.A. na usługę ochrony osób i mienia oraz zakończenia działalności Straży Ochrony Portu Gdańsk Sp. z o.o.

Straż Ochrony Portu Gdańsk w 2019 roku, na podstawie umowy, przekazała zadania ochrony Portu, wraz z pracownikami, na trzy lata do spółki Orlen Ochrona. Po trzech latach przywrócono załogę i zadania do Straży Ochrony Portu Gdańsk i firmy podwykonawczej Ekotrade. Zarząd Portu Gdańsk podjął decyzję o zorganizowaniu przetargu na usługę ochrony osób i mienia wraz z równoczesną likwidacją Straży Ochrony Portu Gdańsk. Pragniemy zau-ważyć, iż Port Gdański jest miejscem przeładunku materiałów wrażliwych i niebezpiecznych. Wiele z tych ładunków pochodzi z NATO, co w czasie wojny na Ukrainie jest szczególnie wrażliwe. Bezpieczeństwo przeładunku ma swoją wielką cenę. Straż Ochrony Portu Gdańsk zatrudniała doświadczoną kadrę, która w sposób kompleksowy zapewniała ochronę Portu. W przypadku przetargu staje przed Portem niebezpieczeństwo braku pewności, że firma, która wygra przetarg zabezpieczy w pełni Port w tej trudnej sytuacji. Wydaje się, że tereny portów morskich są w Polsce, szczególnie w sytuacji wojny i naszego zaangażowania strategicznym z punktu widzenia państwa. Jeśli tak jest, to powinny być szczególnie chronione. Nie przez ja-kieś podmioty prywatne a właśnie przez firmę z doświadczeniem 18 – letnim, zatrudniającą około 80 pracowników, której właścicielem jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Firmę w której pracują doświadczeni, wyszkoleni ze znajomości specyfiki pracy portu i jego terenów, pracownicy. Wydaje się, że chęć oszczędzenia na zabezpieczeniu i ochronie nie jest właściwe. Te oszczędności mogą się zemścić już wkrótce.

Prosimy o weryfikację decyzji o przetargu podjętej przez Zarząd Portu Gdańsk dla dobra tej instytucji i zadań dla niej i Polski realizowanych.

Do wiadomości:

• Andrzej Adamczyk – Minister infrastruktury
  • Mariusz Kamiński – Minister spraw wewnętrznych i administracji
  • Edward Fortuna – Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność”
  • Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Krzysztof Dośla
przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego  NSZZ „Solidarność”

Przypomnijmy, że Edward Fortuna, przewodniczący MKK NSZZ „Solidarność” Port Gdański poinformował członków ZRG NSZZ „S” 3 października br., że Straż Ochrony Portu, która działa od 1945 r. jako struktura Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. i zatrudnia pracowników posiadających wysokie kwalifikacje w ochronie przedsiębiorstw (w obrębie terenu podlegającego ZMPG S. A. zabezpiecza ona przeciwpożarowo i ratowniczo akweny Portu Gdańsk), ma być zastąpiona prywatną firmą ochroniarską. To działanie ryzykowne, szczególnie w czasie potencjalnych zagrożeń dla infrastruktury w perspektywie przedłużającej się wojny na Ukrainie.

– Ochronę portu wypuszczamy na zewnątrz. I to w sytuacji, gdy wybuchają rury gazociągów, a port jest miejscem przeładunku surowców strategicznych i pomoc dla Ukrainy

– alarmował Edward Fortuna.