Bożena Brauer: Dzisiaj oświata nie potrzebuje rewolucyjnych zmian. Negocjacje dziś i wspomnienie strajku z 1980 roku

W audycji Radia Gdańsk, powstałej w ramach projektu „Dialog społeczny kluczem do rozwoju. 2 edycja”, realizowanego przez Region Gdański NSZZ „Solidarność”, przypomnieliśmy strajk okupacyjny gdańskiego Urzędu Wojewódzkiego w listopadzie 1980 roku, podczas którego powstawały w negocjacjach z ówczesnymi władzami, zręby Karty Nauczyciela, układu zbiorowego pracy w oświacie.

Gościem audycji była Bożena Brauer, przewodnicząca Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku.

– Oświata oczywiście nie lubi rewolucyjnych zmian i absolutnie nie chcemy rewolucji w oświacie. Przechodziliśmy wiele reform. Naszym oczekiwaniem jest spokój i ład w prawie oświatowym. Karta Nauczyciela była wielokrotnie nowelizowana. Mamy swoje postulaty, ale ten swoisty układ zbiorowy pracy nauczycieli musi się ostać  – podkreślała Bożena Brauer.

Związkowcy od września br. negocjują w całym wojewódzkie pomorskim nowe regulaminy płac i układy zbiorowe pracy administracji i obsługi pracujących w szkołach. Jak postępują negocjacje? Czy w ślad za tym pójdzie podwyższenie puli na dodatki motywacyjne dla nauczycieli i podniesienie dodatku za wychowawstwo oraz dodatków funkcyjnych?

– W różnych gminach negocjacje postępują na różnych etapach. Jest postulat by dodatek za wychowawstwo podnieść, od 2019 r. to 300 zł, jednakowy dla wszystkich. W tej wysokości on jest w minimalnym wymiarze. Praca wychowawcy jest trudna, coraz trudniejsza. Chodzi nam o rozwiązania systemowe, także w puli dodatków motywacyjnych, czyli składników wynagrodzenia. Postulujemy zwiększenie tej puli w regulaminach płacy – dodaje związkowa liderka.  

Przypomnijmy, że od 7 do 17 listopada 1980 r. gdański Urząd Wojewódzki okupowali zrzeszeni w NSZZ „Solidarność” nauczyciele, przedstawiciele lekarzy i pielęgniarek, pracownicy sanepidu, aktorzy, bibliotekarze, muzealnicy. Ich protest spotkał się z poparciem robotników i studentów, którzy na Akademii Medycznej w Gdańsku podjęli pierwszy od 1968 roku, solidarnościowy strajk studencki. Do Urzędu Wojewódzkiego przyszło tysiąc teleksów i telegramów z wyrazami poparcia.

Strajkujący nauczyciele zapisali na tablicy w sali urzędu hasła: „Wytrzymamy!”, „Nie rządy, lecz ludy są naszymi sprzymierzeńcami”, „Państwo policyjne to państwo, w którym policjant zarabia więcej od nauczyciela”. Strajk zakończyły trzy, podpisane solidarnie, porozumienia z komisjami resortowymi. Księża pallotyni odprawili mszę świętą, pierwsze nabożeństwo w urzędzie państwowym w PRL.

16 listopada ub.r. w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, z inicjatywy Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku, odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej strajk pracowników oświaty, służby zdrowia i kultury w 1980 roku.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Audycja tutaj…

Czy oświata potrzebuje rewolucyjnych zmian? Przypomnienie strajku okupacyjnego z 1980 roku (radiogdansk.pl)

Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej organizatorom i uczestnikom strajku środowisk oświaty, służby zdrowia i kultury w listopadzie 1980 r. – Gdańsk, 16 listopada 2022 r.

  

Projekt „Dialog społeczny kluczem do rozwoju” wspierany jest przez Norwegię poprzez Fundusze Norweskie 2014 – 2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej