Jak robotnikom udało się przejąć Stocznię im. Komuny Paryskiej w Gdyni w sierpniu 1980 roku?

31 sierpnia 1980 r., w Stoczni Gdańskiej władze PRL, reprezentowane przez Komisję Rządową oraz Międzyzakładowy Komitet Strajkowy podpisali Porozumienie Gdańskie. U podstaw sierpniowego porozumienia z 1980 roku leżał dialog. Był nieszczery ze strony władz PRL. Wnet ruszyły przygotowania do zdławienia „Solidarności”.

Osiem lat później w sierpniu 1988 roku, ale na mniejszą skalę, pogrążoną w wakacyjnym letargu Polskę niespodziewanie ogarnęła fala strajków. Zaczęły się intensywne rozmowy przedstawicieli władzy z częścią opozycji. Wydawało się, że zaczyna się nowa epoka.

Na antenie Radia Gdańsk 29 sierpnia br. emitowana była rozmowa z Andrzejem Kołodziejem, członkiem WZZ Wybrzeża, przewodniczącym komitetu strajkowego w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, wiceprzewodniczącym MKS w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, sygnatariuszem Porozumień Sierpniowych, który w lipcu 1981 r. odszedł z kierownictwa „S” i z własnej inicjatywy organizował przerzut wydawnictw niezależnych do Czechosłowacji, więzionym w Czechosłowacji i w PRL, współzałożycielem Solidarności Walczącej, od 12 lat prezesem Pomorskiej Inicjatywy Historycznej.

Audycja powstała w ramach projektu „Dialog społeczny kluczem do rozwoju”, realizowanego przez Region Gdański NSZZ „Solidarność”.

Audycja tutaj…

Podczas strajku gdyńscy stoczniowcy – bez zgody dyrekcji, przejęli maszyny drukarskie, a szefem powielarni, zwanej Wolną Drukarnią Stoczni Gdynia, został Andrzej Butkiewicz. Pierwsze ulotki wydrukowano 15 sierpnia 1980 roku. Ta najbardziej znana z wezwaniem „Mieszkańcy Trójmiasta!” wydrukowana została w nakładzie 700 tys. egzemplarzy.  W niedzielę 17 sierpnia 1980 r. stoczniowcy przygotowali ołtarz i duży krzyż. Ksiądz Hilary Jastak podkreślił doniosłość chwili i udzielił absolucji generalnej. Do komunii przystąpiło tylu robotników, że ksiądz Jastak musiał dzielić komunikanty na części – było to swoiste łamanie chleba…

Projekt „Dialog społeczny kluczem do rozwoju” otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014 – 2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej