Uroczystości w Szczecinie i Jastrzębiu – tam rodziła się „Solidarność”

30 sierpnia br. prezydent RP Andrzej Duda odsłonił na Wałach Chrobrego w Szczecinie pomnik poświęcony Bohaterom Stycznia 1971 roku. Prezydentowi towarzyszył Eugeniusz Szerkus, członek Komitetu Strajkowego w czasie strajku w Stoczni Szczecińskiej w styczniu 1971 r. 

Był to jeden z punktów rocznicowych obchodów powstania NSZZ „S”. Wśród uczestników szczecińskich uroczystości był Roman Kuzimski, wiceprzewodniczący ZRG NSZZ „S”.

Pomnik to śruba, która pochodzi ze statku m/s Solidarność. Na pomniku widnieje napis „Żądamy niezależnych związków zawodowych”. W uroczystości brało udział kilkuset mieszkańców Szczecina.

Drugi, po Grudniu ’70, strajk szczeciński rozpoczął się 22 stycznia 1971 roku. Prace przerwała Stocznia im. Warskiego w Szczecinie. Przyczyną było rozgoryczenie, bo władza nie dotrzymała obietnic o obniżkach cen. Stoczniowcy byli też oburzeni tym jak ówczesne media przedstawiały wydarzenia z Grudnia 1970 r.

Stocznia została otoczona kordonem milicji i wojska. Kanały portowe i Odrę patrolowały kanonierki 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia. Nad miastem rozrzucane były z helikopterów ulotki o działaniach „rewizjonistów niemieckich i zagrożeniu granicy na Odrze i Nysie”. 

Strajk był kontynuacją dramatycznego i krwawego szczecińskiego Grudnia ’70.

24 stycznia 1971 r. do Szczecina przyjechał Edward Gierek, nowy I sekretarz KC PZPR. Dzień później po rozmowach z komitetem strajkowym, protest zakończono. Podwyżki cen żywności nie odwołano. na to trzeba było czekać do lutego 1971 r. i strajku łódzkich włókniarek.

Obchody sierpniowe odbywały się od Wybrzeża po Śląsk i Zagłębie. Porozumienie Jastrzębskie było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, dokumentem podpisanym latem 1980 r. między władzą PRL a robotnikami. Masowe strajki na Górnym Śląsku i w Zagłębiu, wpłynęły na skuteczność negocjacji prowadzonych w Gdańsku i w Szczecinie, a podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego przypieczętowało te społeczne umowy. W tegorocznych rocznicowych obchodach na Śląsku brał udział m.in. Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S”.

Przypomnijmy, że pierwsze porozumienie między stroną rządową PRL a strajkującymi podpisane zostało 30 sierpnia 1980 r. w Szczecinie. 31 sierpnia podpisano porozumienie gdańskie. 3 września 1980 r. dokument w Jastrzębiu–Zdroju, a ostatnim, podpisanym 11 września 1980 r. było to w Dąbrowie Górniczej.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej