Gdynia pamięta o tych, którzy chcieli być wolni, choćby przez chwilę…

Dokąd nas zaprowadzisz Panie
Bez bagażu i bólu głowy
I gdy nic nam na drodze nie stanie
Czy będziemy mogli zacząć na nowo…

(Przemysław Gintrowski)

 – Ludzie, którzy uczestniczą rokrocznie w sierpniowych obchodach, ciągle są wierni tym ideom i wartościom, o które walczyli. Zdają sobie sprawę, że to jest fundament naszego kraju i naszego bytu narodowego. Strzegą więc tego i te wartości pielęgnują. One są nam bowiem potrzebne także i w obecnych czasach. A warto podkreślić, że postulaty Sierpnia ’80 są wciąż żywe – mówi Andrzej Kołodziej, sygnatariusz Porozumień sierpniowych 30 sierpnia br. w mieście, którego mieszkańcy doskonale pamiętają masakrę stoczniowców w 1970 roku i strajki z 1980 roku.

Główne gdyńskie rocznicowe uroczystości zaczęły się przed pomnik Ofiar Grudnia ’70, niedaleko stacji SKM Gdynia Stocznia. Złożono wieńce i wiązanki kwiatów.  

– Sierpień ’80 to jedna z ważniejszych kart historii naszego miasta. To wydarzenia, które – co warto też podkreślać – rozegrały się zaledwie 10 lat po tragicznych wydarzeniach grudniowych. Wśród robotników była żywa pamięć tragedii, tego, że kiedy zaczęli strajkować, władza do nich strzelała. Ci, którzy walczyli wtedy o wolność to nasi bohaterowie, których musimy czcić i im dziękować – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Sprzed pomnika 1970 roku uczestnicy przeszli do sali Zarządu Morskiego Portu Gdynia.  

– Dla mnie, tak, jak dla wielu z was, było to najważniejsze wydarzenie w życiu. Możemy dziś żyć w wolnej Polsce. Tylko od nas zależy, jak my to uszanujemy, jak wykorzystamy tę wolność i suwerenność dla dobra wspólnego. Niech żyje „Solidarność”! – powiedział  Andrzej Kołodziej, prezes Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna.

Kolejnym 26 osobom, które miały odwagę w czasie, gdy ta odwaga miała swoją cenę w 1980   – cichym bohaterom, wręczono odznaczenia „Bohaterom Sierpnia ’80”. To wyraz szacunku, pamięci i wdzięczności, uhonorowanie „szarych” ludzi.  

– Już od wielu lat staramy się odnajdywać kolejnych, prawdziwych uczestników strajków sierpniowych w różnych zakładach pracy i wręczać im te odznaczenia, ale też upamiętniać ich na kartach książki, która co roku podejmuje inne wątki dotyczące wydarzeń sierpniowych – wyjaśnił prezydent Gdyni.

Uroczystości wzbogacił koncert zespołu „Sonato” pt. „Polskie drogi do wolności”, na który złożyły się piosenki i ballady towarzyszące opozycji od lat 70 i „Solidarności”.  

Rocznicowe uroczystości zakończyła msza święta w intencji Ojczyzny i bohaterów Sierpnia ’80 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.  

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej