Anatomia Terroru – wystawa prac Krzysztofa Grzondziela w Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej

Instytut Dziedzictwa Solidarności wraz z historyczną Salą BHP Stoczni Gdańskiej zaprasza na wystawę „Anatomia Terroru”. Wystawa to selektywny wybór dzieł Krzysztofa Grzondziela. Artysty multidyscyplinarnego, który prowokuje swoimi pracami nie tylko oko widza, ale także skłania do myślenia nad reżimem doby PRL.

Dzieła Krzysztofa Grzondziela stanowią ewenement na polskiej scenie artystycznej. Obrazy, grafiki, instalacje prezentowane na wystawie to prace powstałe w latach 1976-2018, z których artysta zbudował przejmującą historię walki z opresją i reżimem doby PRL. Jest to jedna z pierwszych retrospektywnych wystaw artysty, który na znak protestu od 1988 roku tworzył głównie do szuflady. Prace jego były wielokrotnie usuwane z wystaw lub cenzurowane. Nie dziwi to, że ówczesna władza reagowała przerażeniem na obrazy Grzondziela, wypowiada się on sugestywnym językiem, nie pomija trudnych tematów, nie upiększa rzeczywistości. Jego obrazy operują intensywnymi barwami, szczególnie widoczna jest ta „nasza, narodowa” – biało-czerwona, symbolizująca krew i czystość przekonań – walki o godny byt i prawdę. Obok prac artysty ciężko jest przejść obojętnie – Pacyfikacja, Ścieżka zdrowia, Przesłuchanie to mroczne karty polskiej historii i tak przez artystę zostały pokazane. Obok dzieł o ciężkim ładunku emocjonalnym oglądać można też, prace, które wywołują uśmiech na twarzy – Teczka – czyli naturalnej wielkości postać gen. Kiszczaka w pełnej krasie, jedynie z teczką personalną jako opaską na biodrach czy przaśny, satyryczny portret Lecha Wałęsy, to hołd artysty w stronę tworzonych przez niego od lat rysunków satyrycznych. Krzysztof Grzondziel nie ukrywa swych intencji, o swoich pracach mówi: „(…) powstały z własnej, samodzielnej inicjatywy, a nie w wyniku starań jakiekolwiek partii, instytucji czy osób trzecich. Są efektem mojej pasji, zaangażowania i realizowania misji rejestracji otaczającej mnie rzeczywistości, której patrzę „na ręce”, by odsłaniać przejawy zła czy bezmyślności. (…) Moja twórczość to otwarta walka z głupotą, kłamstwem, korupcją i przemocą…”

Wystawa stanowi swoisty dokument, zapis wydarzeń GRUDNIA 1970 roku, kiedy to komunistyczny aparat władzy przemocą odpowiedział na protesty społeczeństwa. Według oficjalnych danych w Grudniu śmierć poniosło łącznie 45 osób, a 1165 zostało rannych. Wystawa jest hołdem dla wszystkich ofiar komunistycznego terroru.

Instytut Dziedzictwa Solidarności to powołana w 2019 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz NSZZ „Solidarność” instytucja popularyzująca fenomen i znaczenie Solidarności jako ruchu społecznego. Badanie i zabezpieczanie historii oraz autentycznego dziedzictwa Solidarności dla przyszłych pokoleń zostały wpisane w statut i program Instytutu. Podobnie jak inicjowanie przedsięwzięć kulturalnych promujących i przypominających o działania opozycyjnych prowadzonych przez środowiska artystyczne w latach 1956-1989.  

Wystawę można oglądać do 7 marca w Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej, przy ulicy Popiełuszki 6 w Gdańsku, od poniedziałku do niedzieli w godz. 10-18.

Wstęp wolny! Więcej informacji oraz filmik o wystawie znajdą Państwo na stronie: https://www.ids1980.pl/index.php/wystawy/anatomia-terroru

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej