Wystawa Ślady – Nadzieje – Polska w bazylice św. Brygidy

– Ze wszystkich cykli, które malowałem, cykl „Ślady – Nadzieje – Polska ” jest najważniejszy i powstawał na fali wielkiego uniesienia i entuzjazmu, z wielkiej potrzeby zapisania tych momentów (…) Tworzyłem „na gorąco”, jeszcze w dniach Grudnia 1970 roku w Gdańsku. „Ślady” to artystyczna wypowiedź o Grudniu 1970, zaś „Nadzieje” – to Sierpień i „Solidarność”, czas od 1980 roku do dzisiajtak w jednym z wywiadów mówił Andrzej Piwarski. 13 grudnia br. po raz kolejny obrazy jego autorstwa zostały pokazane publiczności. Tym razem można oglądać je w bazylice św. Brygidy.

W inauguracji wystawy wzięli udział sam autor dzieł Andrzej Piwarski oraz jego żona Barbara Ur Piwarska, rzeźbiarka i malarka, która od ponad 60 lat towarzyszy artyście zarówno w życiu osobistym jak i artystycznym. Obecni byli również związkowcy z „Solidarności”, ale także przedstawiciele gdańskiego środowiska artystów plastyków.

W imieniu ZRG NSZZ „Solidarność” głos zabrał Roman Kuzimski, zastępca przewodniczącego Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, który podziękował artyście za jego zaangażowanie na rzecz niepodległości Polski. Podziękował również Mirosławowi Piórkowi przewodniczącemu „Solidarności” w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” im. Józefa Piłsudskiego, która to organizacja od kilku lat opiekuje się zbiorem obrazów poświęconych wydarzeniom z najnowszej historii Polski.

Wystawa w bastionie „Solidarności” to wspólny pomysł przewodniczącego stoczniowej „Solidarności” i księdza kanonika Ludwika Kowalskiego, proboszcza parafii św. Brygidy.

Uroczystość rozpoczęła się od wpisania przez malarza Andrzeja Piwarskiego na jednym z obrazów „13 grudnia 2022 bazylika św. Brygidy”. Obraz ten to swoiste kalendarium zbioru noszącego tytuł „Ślady – Nadzieje – Polska 1970 – 1980 – 1989”, ale też to jest kalendarium losów artysty.

Pierwsza data na tym obrazie to 27 listopada 1981 rok, Olpe (koło Kolonii), jest to data pierwszej wystawy poświęconej grudniowi 70, z oczywistych powodów późniejsze wystawy również odbywały się na terenie Niemiec między innymi w Bonn i Berlinie.

Kolejny  zapis to „11 grudnia 1983 rok, Oslo”, wówczas wystawa obrazów Andrzeja Piwarskiego zastała pokazana w stolicy Norwegii i była jedyną imprezą towarzyszącą wręczeniu nagrody Nobla przyznanej przywódcy „Solidarności”.

Kolejną datą powinien być październik 1989 rok, ponieważ wówczas to była przygotowywana wystawa w Bydgoszczy, jednak się nie odbyła. Pomimo że od częściowo wolnych wyborów minęły 3 miesiące, gdy mówiono, że w Polsce upadł komunizm, wystawa została odwołana, ponieważ Andrzej Piwarski nie otrzymał zgody na wjazd do Polski.

Artysta powrócił do ojczyzny dopiero w następnym roku i to wówczas odbyła się pierwsza wystawa zbioru obrazów noszącego tytuł „Ślady – Nadzieje – Polska”. Obrazów, które powstały za granicą, a mówiły o najważniejszych wydarzeniach z najnowszej historii Polski. Od tej pory obrazy pokazywane są w różnych miejscach.

Tak o tym cyklu mówił w jednym z wywiadów sam artysta.

Ze wszystkich cykli, które malowałem, cykl „Ślady – Nadzieje – Polska ” jest najważniejszy i powstawał na fali wielkiego uniesienia i entuzjazmu, z wielkiej potrzeby zapisania tych momentów. Czuję się gdańszczaninem, jak mógłbym w takiej chwili przejść obok, wiedziałem, że dzieje się coś wielkiego i ważnego. To nie było zlecenie, trudno obecnie dokładnie umiejscowić to w czasie, kiedy był namalowany pierwszy obraz. Tworzyłem „na gorąco”, jeszcze w dniach Grudnia 1970 roku w Gdańsku. „Ślady” to artystyczna wypowiedź o Grudniu 1970, zaś „Nadzieje” – to Sierpień i „Solidarność”, czas od 1980 roku do dzisiaj.

Andrzej Jan Piwarski jest absolwentem Wydziału Malarstwa  Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wykładał malarstwo w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Münster (Niemcy) oraz w Europejskiej Letniej Akademii Sztuk Pięknych w Luksemburgu. Wraz z żoną Barbarą przez kilkanaście lat tworzyli Europejskie Laboratorium Sztuki w Tuchomiu.

Brał udział w około 350 wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i w większości państw Europejskich. Jego prace znajdują się państwowych i prywatnych zbiorach sztuki w naszym kraju i w wielu krajach europejskich, a także w  Japonii, USA, a nawet  Rosji.

Andrzej Piwarski będąc przez wiele lat na emigracji wraz ze swoją żoną Barbarą prowadził działalność na rzecz niepodległości Polski i był uczestnikiem, a często organizatorem manifestacji wspierających „Solidarność” w takich krajach, jak Rebublika Federalna Niemiec, Norwegia, Francja i Wielka Brytania.

Przez wiele lat współpracował z legendarnym księdzem Franciszkiem Blachnickim, między innymi przy organizacji Marszów Wyzwolenia Narodów na trasie Carlsberg – Zamek Hombach (Niemcy).

Odznaczony między innymi: Medalem Senatu RP, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Mówiąc o obrazach autorstwa Andrzeja Piwarskiego poświęconych Grudniowi ’70 i Solidarności, nie można nie wspomnieć o Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Gdańskiej Stoczni „Remontowa” im. Józefa Piłsudskiego, która sprawuje opiekę nad obrazami, na co dzień większość obrazów wisi w związkowych biurach dzięki czemu obejrzało je tysiące ludzi, przede wszystkim stoczniowców, ale także gości odwiedzjących stoczniową „Solidarność”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej