Akademia Solidarności wędruje tropami historii Polski i Związku

Śladami z najnowszej historii Polski wędrują od 2015 r. członkowie Częstochowskiej Akademii Solidarności.

Od 6 do 8 października br. grupa kilkudziesięciu osób z Częstochowskiej Akademii Solidarności odbyła studium formacyjne od Warszawy do Gdyni.

W ramach programu „Do źródeł wolności” zwiedzili oni  najpierw Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie oraz Muzeum – izbę pamięci ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii Św. Stanisława Kostki w Warszawie. Idąc szlakiem męczeństwa kapłana patrona NSZZ „S” stanęli też na tamie we Włocławku. Przypomnijmy, że krzyże upamiętniające śmierć ks. Jerzego w 1984 roku są na prawym brzegu Wisły, przy zejściu z tamy nad wodę.

Na gdańskim etapie wędrówki nie zabrakło historycznej dziś Sali BHP dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina oraz pomnika Poległych Stoczniowców, odsłoniętego w grudniu 1980 r. w Gdańsku. Był też czas na odwiedzenie bazyliki św. Brygidy i na wysłuchanie, okraszonego materiałem multimedialnym, wykładu ks. kanonika Ludwika Kowalskiego o dziejach tej wyjątkowej świątyni.

W Gdyni uczestnicy objazdu zwiedzili działające od 7 lat Muzeum Emigracji w Gdyni, usytuowane w miejscu, z którego przed 1939 rokiem w rejs do obu Ameryk udawali się polscy emigranci m.in. z Małopolski i Śląska. Kolejnym punktem na mapie skłaniającym do refleksji i zadumy był pomnik Ofiar Grudnia ’70 przy przystanku Gdynia-Stocznia.

Liderem grupy z Częstochowy był Zbigniew Bonarski, animator Akademii Solidarności, działacz NSZZ „S” od 1980 r., przewodniczący Stowarzyszenia „Solidarność i Niezawisłość”,  organizator pielgrzymek Ludzi Pracy na Jasną Górę.  

Mottem Stowarzyszenia są słowa z poematu Marii Konopnickiej:
“Nie jedno liczba my – ale i siła,
ale i piorun, co Bóg go posyła,
by walił bory o spróchniałej korze”.

Akademików Solidarności oprowadzał po historycznych miejscach Gdańska i Gdyni Roman Stegart, pracownik Działu Informacji ZRG NSZZ „S”, gdyński „komunard” – stoczniowiec ze Stoczni im. Komuny Paryskiej, świadek 1970 i 1980 roku, dzieląc się obficie wspomnieniami osobistymi z lat 70 i 80 XX wieku.

Warto zaznaczyć, że związkowa „uczelnia” stara się zintegrować środowiska patriotyczne Częstochowy. Pomocna jest współpraca z Instytutem Pamięci Narodowej. Wśród wykładów są te związane z powstaniem NSZZ „Solidarność” oraz te o tematyce niepodległościowej m.in. mniej znanym, a walecznym Konspiracyjnym Wojsku Polskim, o bohaterach 1939 roku, Częstochowie w czasie okupacji niemieckiej, zbrodni Katyńskiej, szykanom wobec pielgrzymów na Jasną Górę itd.   

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej