ZRG: przedświątecznie z życzeniami pokoju w Ojczyźnie i na całym świecie

Grudniowe obrady ZRG NSZZ „Solidarność” wypadły na 6 grudnia. Ten dzień to wspomnienie św. Mikołaja, preludium do Świąt Bożego Narodzenia. Były więc, oprócz spraw bieżących i relacji z zakładów pracy, symboliczny opłatek, kolędy, modlitwa odmówiona przez ks. dr. Grzegorza Śwista, wykładowcy, duszpasterza prawników i autora publikacji o Bursztynowym Ołtarzu Ojczyzny w bazylice św. Brygidy.    

– Zanieście do swych domów najważniejsze przesłanie płynące z Betlejem, miasteczka na pograniczu Starego i Nowego Testamentu, „Pokój ludziom dobrej woli”. Chrystus przynosi pokój. Niechaj będzie on w naszych domach, rodzinach, na całym świecie  – powiedział do związkowców ks. dr Świst.

Było też przełamanie się opłatkiem i odśpiewanie kolęd, którym akompaniowała Ewa Rocławska, muzykolog i liderka oświatowej „S” w Wejherowie, członkini prezydium Rady Międzyregionalnej Sekcji POiW w Gdańsku.  

Przed nami zaś smutne rocznice. Zaczynamy obchody 51 rocznicy zbrodni Grudnia ’70, popełnionej przez władze PRL na protestujących robotnikach i uczniach Wybrzeża w 1970 roku oraz 40 rocznicy wprowadzenia przeciwko samoorganizującemu się społeczeństwu stanu wojennego i ustanowienia junty WRON.

– Gorąco zachęcam do uczestnictwa w obchodach. Pamiętajmy o ofiarach złożonych na drodze do wolności, zapalimy im znicze, złożymy kwiaty i o tym, że byli kaci i ich zleceniodawcy, znani z nazwiska oraz bandyci, którzy stan wojenny wprowadzili – zaapelował Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG o zapoznanie się z harmonogramem wydarzeń i o udział w rocznicowych spotkaniach i nabożeństwach.

Gościem członków ZRG był poseł PiS Janusz Śniadek, były przewodniczący KK NSZZ „S”. Przedstawił on bieżącą sytuację polityczną m.in. wokół konfliktu na granicy polsko–białoruskiej oraz sytuację pendemiczną, apelując o przyjęcie szczepień w związku z kolejną już falą pandemii koronawirusa. Wobec zagrożenia inflacyjnego poseł koalicji rządzącej przypomniał pakiet tzw. tarczy antyinflacyjnej, czyli działań podatkowych, mających złagodzić wzrost cen paliw i energii. Tarcza antyinflacyjna składa się m.in. z obniżki akcyzy oraz VAT na gaz i paliwa, z 23 na 5 i 8 procent, na trzy miesięcy.

– Oby naszych najbliższych świąt nie psuła drożyzna, stąd działania antyinflacyjne zaprojektowane przez rząd i intensywny harmonogram grudniowych prac Sejmu – mówił poseł Śniadek, gdyż w tym roku albo kupimy mniej na święta, albo zachowując koszyk  zakupów sprzed roku, to będzie on dużo droższy.

Wśród związkowców rozlosowano dziesięć pamiątkowych banknotów kolekcjonerskich Narodowego Banku Polskiego o nominale 20 zł z wizerunkiem prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunkiem Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego oraz z przesłaniem „Warto być Polakiem”. Na odwrotnej jego stronie zaprezentowano Muzeum Powstania Warszawskiego, strajkujących w Stoczni Gdańskiej w 1980 r. napis „Solidarność” oraz cmentarza w Katyniu.

10 grudnia br. w Sali Akwen w południe odbyć się ma ważne dla sektora stoczniowego spotkanie z pracodawcami i przedstawicielami rządu z Ministerstwa Aktywów Państwowych na ważki dla gospodarki Wybrzeża temat instalacji offshore i jednostek do ich obsługi. Mirosław Piórek, związkowy lider z Gdańskiej Stoczni „Remontowa” poinformował o programie budowy promów typu Ro-Pax w gdańskiej stoczni i postulował zwołanie roboczego spotkania przedstawicieli pracowników i pracodawców z Forum Okrętowego z inwestorami farm wiatrowych na Bałtyku.

Spółka Polskie Promy, której udziałowcami są Skarb Państwa oraz Polska Żegluga Morska, podpisała 26 listopada 2021 r. kontrakt z Gdańską Stocznią „Remontowa” na budowę trzech promów. Dwie jednostki typu Ro–Pax będą pływać w spółce Unity Line z Grupy PŻM, natomiast trzeci prom w Polskiej Żegludze Bałtyckiej. Nowe promy uzupełnią nasz potencjał transportowy z południa na północ Europy korytarzem Bałtyk–Adriatyk.

Kolejne, zebranie ZRG, po Nowym Roku, 10 stycznia 2022 r. Jednym z przyszłorocznych tematów będą obowiązki organizacji związkowych związanych z ulgą podatkową z tytułu wpłaty składki związkowej.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej