Posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Duże organizacje związkowe już po wyborach

Związkowe wybory oraz sytuacja w zakładach pracy to główne tematy kwietniowego posiedzenia Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Ponadto członkowie ZRG przyjęli uchwałę ws. wykonania budżetu Zarządu Regionu za 2022 rok.

Posiedzenie regionalnych władz „Solidarności”, które odbyło się 3 kwietnia br., rozpoczął przewodniczący Krzysztof Dośla od podziękowania za udział związkowców w Ogólnopolskiej Drodze Krzyżowej Ludzi Pracy (31 marca) i Pierwszym Marszu Papieskim (2 marca).

Następnie członkowie ZRG omówili przebieg wyborów w organizacjach związkowych. Według informacji przekazanych przez Stefana Gawrońskiego, przewodniczącego RKW, wynika, że nowe władze wybrane zostały w większości organizacji związkowych. Niestety, wciąż w około jednej trzeciej organizacji wybory dopiero są planowane. Dobra informacja jest taka, że procedurę wyborczą przeprowadzono w prawie wszystkich dużych organizacjach, spóźnialscy to przede wszystkim małe organizacje, w niektórych zapewne będzie potrzebna pomoc Zarządu Regionu. Zgodnie z prawem związkowym jest możliwość przedłużenia terminu wyborów, jednak może to nastąpić za zgodą ZRG. Od kwietnia rusza kolejny etap wyborów, a mianowicie wybór delegatów na WZD Regionu w okręgach łączonych. Kolejny etap to – wybory w sekcjach regionalnych.

Krzysztof Dośla podziękował kierownikom oddziałów i biur za zaangażowanie w wybory. Złożył również gratulacje nowo wybranym członkom Związku.

Punkt dotyczący sytuacji w zakładach pracy rozpoczął Krzysztof Żmuda, przewodniczący „Solidarności” w Remontowa Shipbuilding, który poinformował o rozpoczęciu budowy kolejnych jednostek – Kormoran 2. Jego zdaniem zapewni to stabilizację funkcjonowania produkcji, a liczba zamówień gwarantuje nam stabilną pracę na 6-8 lat. Krzysztof Żmuda mówił także o potrzebie działań na rzecz odbudowy szkolnictwa zawodowego na wszystkich szczeblach.

Dobrymi wiadomościami z członkami ZRG podzielił się również Piotr Ratkowski, przewodniczący „Solidarności” w PG Eksploatacja. Stwierdził on, że dzięki staraniom związku, jego stanowczej postawie oraz pomocy ZR udało się zażegnać konflikt z pracodawcą. Wynegocjowane zostały podwyżki wynagrodzeń, a pracownicy otrzymali premię świąteczną.

Sławomir Kalwasiński przedstawił natomiast sytuację PKP Energetyka, która jest obecnie w trakcie przejmowania jej przez Polską Grupę Energetyczną. Jego zdaniem sytuacja jest dobra, doszło już do spotkania z jednym z prezesów PGE.

O dwóch nierozwiązanych konfliktach mówił natomiast Krzysztof Dośla. Pierwszy dotyczy sytuacji w Gdańskich Wodociągach, gdzie wzrost wynagrodzeń uzależniony jest od wzrostu taryf za wodę, na który nie zgadza się PGW Wody Polskie. List w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego wystosowało przez prezydium ZRG NSZZ „S”. Druga nierozwiązana od trzech lat sprawa to problem tzw. rybaków rekreacyjnych. Mimo obietnic i różnych wniosków nie widać końca problemu.

Na kwietniowym zarządzie mówiono również o potrzebie zakończenia przez rząd prac, które doprowadziłyby do rzeczywistej ochrony działaczy związkowych oraz dotyczących zakładowych funduszy socjalnych. Krzysztof Dośla poinformował również o podpisanej pod koniec marca umowie umowę z Orlenem na karty rabatowe.

Zdaniem Mirosława Piórka lidera „S” w Gdańskiej Stoczni „Remontowa”, dla Związku obecnie najważniejszymi sprawami jest zajęcie się składką związkową oraz ponadzakładowymi układami zbiorowymi pracy.

W drugiej części spotkania członkowie ZRG wyrazili zgodę na przedłużenie terminu Zebrania Delegatów Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Portu Gdynia, a także przyjęli uchwałę ws. wykonania budżetu ZR za 2022 r.

mk

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej