Sekcja Piwowarska „Solidarności”: akcyza a rynek piwa i browar w Leżajsku

Od 25 do 27 września br,. w Spale odbył się Walny Zjazd Delegatów Krajowej Sekcji Przemysłu Piwowarskiego NSZZ „Solidarność”.

O sytuacji w branży piwowarskiej rozmawiali na zjeździe delegaci z organizacji związkowych NSZZ „S”, skupionych w Krajowej Sekcji i zaproszeni goście m.in. Bartosz Morzycki, dyrektor Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie oraz Zbigniew Sikorski, przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”. 

W czasie spotkania, omówiono problemy dotyczące likwidacji Browaru w Leżajsku i odpraw dla pracowników.

Bartosz Morzycki przedstawił perspektywy dla polskiego rynku piwa, stojących przed branżą szans i zagrożeń. Poruszył również temat ustawy kaucyjnej. Zbigniew Sikorski podsumował czerwcowy kongres wyborczy Sekretariatu i przedstawił informacje z działalności Rady Sekretariatu w br. Korzystając z obecności przedstawiciela organizacji pracodawców z branży, zaproponował stronom tj. Krajowej Sekcji i Pracodawcom, rozpoczęcie negocjacji nad Branżowym Układem Zbiorowym Pracy dla polskiego przemysłu piwowarskiego.

Przypomnijmy, że w 1996 r. zmieniono treść artykułu 10 ustawy o wychowaniu w trzeźwości, wykreślając wskazanie ograniczenia spożycia napojów o zawartości alkoholu powyżej 18 proc. Obniżenie stawek podatku akcyzowego na napoje spirytusowe w 2003 r., przy jednoczesnym wzroście stawek akcyzy na piwo sprawiły, że obniżenie spożycia napojów spirytusowych były znikome. Odwrotnie: konsumpcja alkoholi wysokoprocentowych od 16 lat znów systematycznie rośnie. Napoje spirytusowe stanowią 38 proc. w strukturze spożycia alkoholu w Polsce, piwo 54 proc. a wino i miody pitne jedynie 8 proc.

Ostatnia nowelizacja ustawy akcyzowej podniosła stawki akcyzy od piwa o 10 proc. w 2022 r. z 7,79 zł na 8,57 zł oraz po 5 proc. rok w rok – do 2027 r. Zgodnie z nowelizacją, stawka akcyzy na piwo ma wzrosnąć z 8,57 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato do 12,04 zł w 2027 r., czyli o ponad 40 proc. w ciągu 6 lat, a od 2020 do 2027 r. wzrośnie o 54 proc.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej