Federacja spożywców IUF wykluczyła związkowców z Federacji Rosyjskiej za popieranie wojny

W Genewie odbył się Kongres IUF, Europejskiej Federacji Związków Zawodowych w sektorach żywności, rolnictwa i turystyki. Formalny wniosek o wykluczenie Związku Zawodowego Pracowników Kompleksu Rolno-Przemysłowego Federacji Rosyjskiej, wchodzącego w skład rosyjskiej konfederacji związkowej FNPR, złożył Zbigniew Sikorski, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”. Wniosek został przyjęty.

Rosyjska FNPR to wielobranżowa struktura związkowa, związana z władzami na Kremlu, popierająca wojnę na Ukrainie i agresywną politykę prezydenta Putina. Nie ma więc dla niej miejsca w Światowej Federacji Spożywców (International Union of Food, Agricultural, Hotel, Restaurant, Catering, Tobacco and Allied Workers’ Associations IUF). Tylko Kongres IUF może głosować i przyjąć taki wniosek. W sytuacji zbrojnego konfliktu trudno o zachowanie związkowych praw. Głosowanie w tej sprawie przeprowadzono 13 czerwca br.

– Było to dla mnie osobiście emocjonalne przeżycie, gdy na złożony przeze mnie, w imieniu NSZZ „Solidarność”, wniosek delegaci na Kongres wykluczyli ze struktury IUF Związek Zawodowy Pracowników Kompleksu Rolno-Przemysłowego Federacji Rosyjskiej – relacjonował Sikorski, podkreślając, że nie mogą być obecni wśród związków zawodowych te związki zawodowe, które popierają wojnę.

Zbigniew Sikorski, dodał, że obecni na sali związkowcy z Ukrainy byli bardzo wdzięczni za rekomendację i decyzję podjętą przez Kongres.Oprócz niego w Kongresie bierze też udział Emilia Janicka, która jest koordynatorem IUF i działa w zakresie rozwoju Sekretariatu Spożywców.

EFFAT / IUF-Europe jest Europejską Federacją Związków Zawodowych w sektorach żywności, rolnictwa i turystyki oraz branżach pokrewnych. Siedziba EFFAT / IUF-Europe znajduje się w Brukseli. Jest organizacją niezależnych i demokratycznych związków zawodowych, reprezentujących pracowników sektora żywności, rolnictwa, turystyki i pracowników domowych, a także innych powiązanych sektorów.

Jako organizacja zrzeszająca 116 krajowych związków zawodowych z 37 krajów europejskich, EFFAT broni interesów ok. 25 milionów pracowników wobec instytucji europejskich, europejskich federacji przemysłowych i kierownictw przedsiębiorstw.