Ruszyła – już oficjalnie, kampania wyborcza. Wybory 15 października br.

Formalnie ruszyła kampania przed wyborami parlamentarnymi. W Dzienniku Ustaw opublikowane jest postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy z 8 sierpnia br. o zarządzeniu wyborów do Sejmu i Senatu 15 października br. oraz kalendarz wyborczy.

Weź udział w wyborach! Kierując się treścią otrzymanej właśnie pozytywnej opinii Państwowej Komisji Wyborczej, co do proponowanego terminu wyborów do Sejmu i Senatu, podjąłem decyzję o zarządzeniu tych wyborów na dzień 15 października 2023 roku. Przyszłość Polski jest sprawą każdego z nas! Korzystaj ze swoich praw! – napisał Andrzej Duda w mediach społecznościowych. Komunikat ukazał się również na oficjalnej stronie prezydenta.

Kampania wyborcza de facto trwa od wielu tygodni, chociaż jeszcze nie można było publikować i finansować materiałów wyborczych, wyborczych pikników i bilbordów.

Teraz kilka dat. I tak 28 sierpnia br. dowiemy się, jakie komitety wyborcze mają startować w wyborach (partyjne, koalicyjne i samych i wyborców). Konfederacja jako pierwsza, 9 sierpnia br., złożyła w PKW dokumenty niezbędne do rejestracji komitetu wyborczego. 6 września br. o godz. 16:00 upływa termin zgłaszania list kandydatów na posłów i senatorów w okręgach wyborczych. Wtedy dowiemy się kto zostanie „zrzucony z sań” głównych ugrupowań politycznych, a kto pojedzie dalej.

Aby zarejestrować listę wyborczą w danym okręgu, trzeba zebrać 5 tys. podpisów wyborców; komitety wyborcze, które spełnią ten wymóg – w przynajmniej połowie okręgów, są zwolnione z dalszej rejestracji i mogą wystawić listy w całym kraju. A to oznacza, że komitety muszą złożyć do Państwowej Komisji Wyborczej co najmniej 100 tys. podpisów.

Zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej 2 tys. wyborców z danego okręgu wyborczego.

Od 30 września br. rozpocznie się nieodpłatna kampania wyborcza w TVP i Polskim Radiu – emitowanie audycji wyborczych zarejestrowanych komitetów.
Od 1 września od 12 października br. wyborcy będą mogli zgłaszać wnioski o zmianę miejsca głosowania lub o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscy pobytu w dniu wyborów.

Czym są tzw. pozwy w trybie wyborczym? Jeśli konkurencyjny komitet wyborczy bądź kandydat rozpowszechniają nieprawdziwe informacje na temat rywali to jest możliwy pozew w trybie wyborczym:

„Jeżeli rozpowszechniane, w tym również w prasie w rozumieniu ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. – Prawo prasowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 1914), materiały wyborcze, w szczególności plakaty, ulotki i hasła, a także wypowiedzi lub inne formy prowadzonej agitacji wyborczej, zawierają informacje nieprawdziwe, kandydat lub pełnomocnik wyborczy zainteresowanego komitetu wyborczego ma prawo wnieść do sądu okręgowego wniosek o wydanie orzeczenia: 1) zakazu rozpowszechniania takich informacji; 2) przepadku materiałów wyborczych zawierających takie informacje; 3) nakazania sprostowania takich informacji; 4) nakazania publikacji odpowiedzi na stwierdzenia naruszające dobra osobiste; 5) nakazania przeproszenia osoby, której dobra osobiste zostały naruszone; 6) nakazania uczestnikowi postępowania wpłacenia kwoty do 100 000 złotych na rzecz organizacji pożytku publicznego”.
W podziale mandatów do Sejmu, komitety wyborcze muszą przekroczyć 5 proc. próg wyborczy w skali kraju. Próg wyborczy dla komitetów wyborczych koalicji – 8 proc

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej