Przykład dialogu w warunkach reżimu. Czy w sierpniu 1980 roku zawarta została umowa społeczna?

Kolejna audycja powstała w ramach projektu „Dialog społeczny kluczem do rozwoju”, realizowanego przez Region Gdański NSZZ „Solidarność” wyemitowana 14 sierpnia br. w rocznicę wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina poświęcona była próbie porównania sytuacji z sierpnia 1980 roku i obecnego stanu dialogu społecznego i zawierania umów społecznych.

14 sierpnia 1980 roku zaczęła się druga – po lubelskiej, odsłona robotniczych protestów z lata 1980 roku. W efekcie strajku 31 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina delegacja władz PRL oraz delegacji zakładów pracy, tworzący Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, podpisali Porozumienie, które zapoczątkowało zmiany polityczno-społeczne w PRL.  

Gościem Radia Gdańsk był dr hab. Łukasz Pisarczyk, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego (Katedra Prawa Pracy i Postępowania Cywilnego), zajmujący się naukowo kwestami układów zbiorowych pracy i dialogu społecznego.

Ekspert starał się przeanalizować i znaleźć odpowiedź na pytanie czy porozumienia z 1980 roku były umową społeczną i czy można pokusić się o porównanie 1980 i czasów obecnych (oczywiście trzymając proporcje) skoro w PRL pracodawcą było państwo, dziś też – przez spółki skarbu Państwa, ale są liczne prywatne firmy? 

Przypomnijmy, że MKS-y powstały w 1980 roku w Gdańsku, w Szczecinie, Jastrzębiu Zdroju oraz w Hucie Katowice. Przedstawiciele władz podpisali ze strajkującymi cztery porozumienia. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, wielki związkowy ruch sprzeciwu wobec totalitarnego systemu socjalizmu realnego powołany został 17 września 1980 r.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

Region Gdański NSZZ „Solidarność”
[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej