Przedświąteczny czas nauczycielskiej „Solidarności”

W rodzinnej atmosferze upłynęło 12 grudnia br. spotkanie opłatkowe Rady Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S” z siedzibą w Gdańsku. Była okazja do śpiewania kolęd, omówienia planów na przyszły rok i podziękowań za dotychczasową współpracę.

Wśród gości byli dr n teolog. ks. Jakub Zinka, diecezjalny duszpasterz nauczycieli i wychowawców, Barbara  Dembek-Bochniak, starszy wizytator w Kuratorium Oświaty w Gdańsku, która przekazała najserdeczniejsze życzenia od Małgorzaty Bielang, pomorskiej kurator oświaty, Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego oraz przewodniczący ZRG NSZZ „S” Krzysztof Dośla. Rolę gospodyni opłatkowego spotkania pełniła Bożena Brauer, przewodnicząca Rady Międzyregionalnej Sekcji OiW.

Ks. Jakub Zinka, jak przystało na czas Adwentu, dokonał egzegezy przypowieści o zagubionej owcy (cyt. Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie?), wplatając w przypowieść elementy edukacji i dar pojednania w odnalezieniu Boga i siebie nawzajem. Odniesień biblijnych, jak przystało na bożonarodzeniowy czas, było zresztą więcej. I tak:

– Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem – tak wersem z „Księga Koheleta”, w imieniu kurator Małgorzaty Bielang, rozpoczęła złożenie życzeń Barbara Dembek-Bochniak.

Szczególne podziękowania ze strony Kurator Oświaty otrzymał Wojciech Książek – za owocną, bardzo dobrą kilkuletnią współpracę na rzecz edukacji i ludzi oświaty, w rozwiązywaniu ważnych problemów oświaty i stawanie w obronie interesów pracowników szkół oraz za godne reprezentowanie ich racji. Uwagę Kuratorium zwróciły też jego liczne inicjatywy działań wychowawczych i patriotycznych.

Podziękowania i gratulacje „z serca płynące” od Pomorskiego Kuratora Oświaty były też dedykowane Bożenie Brauer i wszystkim związkowcom z „Oświaty”, nauczycielom i pracownikom placówek oświatowych, którzy „zawsze mogą liczyć na wsparcie i pomoc w rozwoju zawodowym i w obronie praw”.

– Niech nie zabraknie wokół państwa ludzi dobrej woli w nadchodzącym roku – dodała DembekBochniak.

– Polska szkoła niech wspiera w edukacji ucznia i pamięta o nauczycielach. Warunkiem koniecznym do należytego prestiżu zawodu jest wynagrodzenia. Niechaj zadeklarowana podwyżka wynagrodzeń o 30 procent będzie dobrym znakiem. Nauczyciele powinni mieć zapewnione środki finansowe na utrzymanie swych gospodarstw domowych, na spłatę kredytów, powinni być godnie wynagradzani – zauważył Adam Krawiec, przekazując życzenia od samorządu woj. pomorskiego.

Do najnowszej historii XX wieku nawiązał Krzysztof Dośla:

– Wigilia 1970 roku miała gorzki smak, tydzień przed Świętami bratnia krew się polała. Nasza Ojczyzna była sterroryzowana w grudniu 1970 i ponownie w 1981 roku. W 1970 roku w Gdyni od kul milicji i wojska padli uczniowie śpieszący do szkół. 17 grudnia 1981 roku nie wrócił do domu ze szkolnych warsztatów Antoni Browarczyk, postrzelony w głowę, tu, nieopodal, na Targu Węglowym. Doświadczyliśmy lęku o swoich najbliższych, o powrót rodziców z pracy. Nieraz spotykałem tych, którzy odnieśli rany i rodziny tych, których zamordowano, których zrywano o świcie i kazano pośpiesznie pogrzebać bliskich. Rana z tamtych dni nie jest zabliźniona, bo sprawcy nieszczęść pozostali bezkarni – przypomniał lider gdańskiej „Solidarności”.

– Zachęcam, by znaleźć czas 13 grudnia i w kolejne, grudniowe dni na uczestnictwo w rocznicowych obchodach. Będzie z nami 15 grudnia nasza młodzież przy pomniku Poległych Stoczniowców. W święta symbolicznie dzielimy się opłatkiem niczym chlebem. Oby go nie zabrakło nigdy. Niech rok 2024 przyniesie nam więcej powodów do radości. Obyśmy mogli za rok spotkać się w tym samym lub większym gronie. By spełniły się plany osobiste, a w Kraju wypełniło się przesłanie kolędy: Podnieś rękę, Boże Dziecię!/Błogosław Ojczyznę miłą!/W dobrych radach, w dobrym bycie/Wspieraj jej siłę swą siłą – życzył Krzysztof Dośla.  

Kolędy i pastorałki wykonała dysponująca aksamitnym głosem, uzdolniona muzycznie Maja Budniewska, laureatka konkursu Polska – moje miejsce, mój kraj”, uczennica z Koleczkowa, muzycznie przygotowana przez Ewę Rocławską, nauczyciela fortepianu i muzyki, członka prezydium oświatowej Rady sekcji.

Wsparciu uzdolnionej młodzieży służyła też loteria fantowa na dobro Funduszu Stypendialnego im. NSZZ „Solidarność”, od 12 lat prowadzonego w ramach działalności Pomorskiej Fundacji Edukacji i Pracy w Gdańsku. W 21 jego edycjach przyznano 767 stypendiów.  

Wyrazem uznania dla związkowej działalności i zaangażowanie były odznaki Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S”.

12 grudnia br. Złotą Odznakę otrzymał Janusz Kitowski, przewodniczący KZ NSZZ „S” POiW w Czersku, który jest w Związku od 35 lat, był członkiem Rady Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S” w Bydgoszczy, a następnie w Gdańsku, mający znaczące sukcesy w rozwoju struktury „S” w gminie Czersk.

Srebrne Odznaki KSOiW NSZZ „S” otrzymały: Iwona Cyrocka, założycielka organizacji związkowej w ZSZiO w Kartuzach, Elżbieta Sobolewska, działaczka związkowa z Gdańska (od 1989 r. w „S”), która podzieliła się też bardzo osobistymi grudniowymi wspomnieniami i rocznicowymi refleksami  oraz Leokadia Wolszleger, aktywnie działająca w gdańskiej oświatowej „S” od 1995 r.

Ceremonię poprowadził Wojciech Książek, wieloletni przewodniczący NSZZ „S” pracowników oświaty w Regionie Gdańskim w towarzystwie Krzysztofa Dośli.

W części roboczej Rady sekcji odbyło się m.in. szkolenie z awansu zawodowego nauczycieli.

Związkowcy zapoznali się też z treścią listu, który w imieniu Krajowego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ „Solidarność” wystosował jego przewodniczący dr Waldemar Jakubowski do przewodniczących klubów i kół parlamentarnych.

Oto jego fragment:  

Oświata i nauka w naszej ojczyźnie znalazła się w kryzysie spowodowanym wieloletnimi zaniedbaniami, wyzwaniami cywilizacji i skomplikowaną sytuacją polityczną. Podobnie jak Państwo, mamy ambicję i gorące pragnienie zmiany tego stanu rzeczy. Ważne są dla nas tradycja, kultura, służba na rzecz Ojczyzny. Nie zapominamy jednak o wyzwaniach współczesności.

Natychmiastowej przebudowy wymaga system wynagradzania nauczycieli, pracowników nauki i oświaty, w innym przypadku kryzys będzie narastał. Z zadowoleniem przyjęliśmy deklarację 30% podwyżki, która jest również zapowiedzią realizacji postulatu Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowanie NSZZ „Solidarność” z czerwca br.

Równocześnie mamy pełną świadomość, że jest to dopiero pierwszy krok na właściwej drodze. Konieczne, naszym zdaniem, jest stałe powiązanie płac w oświacie ze wskaźnikiem gospodarczym, czyli z przeciętnym wynagrodzeniem w sektorze przedsiębiorstw lub przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej.

Przypominamy, że postulat ten „Solidarność” zgłosiła już w 1981 roku, a na przestrzeni ostatnich lat domagała się jego realizacji, bez względu na to, jaka formacja polityczna rządziła naszym krajem. Niestety, jak dotąd, postulat ten nie został zrealizowany.

Niezbędne jest również podniesienie nakładów państwa na oświatę. Z tego powodu ze zrozumieniem i akceptacją przyjęliśmy zapowiedź Marszałka Sejmu Szymona Hołowni podniesienia nakładów oświatowych budżetu państwa do 6% PKB.

Naszym zdaniem nieodzowne są dodatkowe inwestycje w infrastrukturę i majątek trwały polskich szkół, dlatego postulujemy znacząco większy wskaźnik niż 6% PKB całościowych wydatków państwa na edukację. Nie mniej ważnym problemem jest ochrona godności pracowników oświaty, co wiąże się z koniecznością zmiany narracji politycznej tak, by nie naruszała zasady zaufania publicznego do zawodu należącego do grupy niezbędnych społecznie, jakim jest zawód nauczyciela.

Niezbędna wydaje się w tym aspekcie również skuteczniejsza niż dotychczas ochrona prawna pracowników oświaty jako funkcjonariuszy publicznych.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej