“Nowy polski ład” wg. PiS. Wkrótce nowy program

PiS przedstawi “Nowy polski ład” najpewniej pod koniec lutego br. – informuje dziennik “Rzeczpospolita”.  Zawierać ma on szeroki pakiet rozwiązań, czyli pomysły gospodarcze i inwestycyjne oraz wsparcia dla rodzin. Nowy impuls jest potrzebny tak PiS, premierowi Morawieckiemu, jak gospodarce. Na razie to hasło na czas wychodzenia ze skutków pandemii.

Jak już informowaliśmy 27 stycznia br. „Nowy polski ład” to plan na czas pandemii, w którym będą przedstawione przede wszystkim zamierzenia inwestycyjne i propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego i gospodarczego. Czy przyniesie zmniejszenie niezadowolenia przedsiębiorców, da poczucie bezpieczeństwa rodzinom?

Chcemy go jak najlepiej zaadoptować do rzeczywistości, w której przedsiębiorcy boją się inwestować. Chciałbym, aby w to miejsce weszły inwestycje państwowe i samorządowezapowiedział premier Mateusz Morawiecki 26 stycznia br.

Premier Mateusz Morawiecki nazwał ten projekt „Nowym polskim ładem” po grudniowych negocjacjach w sprawie unijnego budżetu oraz przyjęciu Planu Odbudowy.  Opozycja pozostaje sceptyczna. Wskazuje na restrykcje wobec przedsiębiorców, którzy już składają pozwy o odszkodowania oraz chaos prawny. Opozycja PO-KO zaproponowała powołanie komisji śledczej, która miałaby wyjaśnić sprawy dotyczące walki z pandemią.

Z kolei “ambitny” tak określił prezes PiS Jarosław Kaczyński zestaw propozycji i pomysłów społeczno-gospodarczych. Wkrótce przekonamy się na ile ambitna jest owa próba zmiany pola gry.

Wg “Rzeczpospolitej” “Nowy polski ład” zostanie zaprezentowany pod koniec lutego br., gdy emocje związane ze Strajkiem Kobiet i programem szczepień osłabną.  

Z kolei mniejsza aktywność w mediach premiera Mateusza Morawieckiego wynikać ma z jego zaangażowania w prace nad propozycjami wspólnie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz odpowiednimi ministrami i zespołami w rządzie.  

Przypomnijmy, że na listopad ub.r. planowany był kongres partii Kaczyńskiego i Morawieckiego, który miał m.in. doprowadzić do zmian wewnętrznych. Ze względu na drugą falę epidemii koronawirusa kongres partyjny został odwołany i jego przewidywany termin to maj/czerwiec br.    

Termin Nowy Ład (z ang. New Deal) pochodzi od prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta i określał program reform społeczno-gospodarczych wprowadzonych w USA w latach 1933-1939 w celu przezwyciężenia skutków wielkiego kryzysu gospodarczego  lat 1929–1933;  zasadzał się na  instrumentach pobudzenia gospodarki przez zwiększenie siły nabywczej, ale też wprowadzono zalążki systemu opieki socjalnej dla robotników m.in. płacę minimalną.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej