Mamy teraz Krajowy Sekretariat Przemysłu Spożywczego i Rolnictwa NSZZ „S”

W związku z przystąpieniem do Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność” dwóch krajowych sekcji byłego Sekretariatu Rolnictwa Nadzwyczajny Kongres Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”, podjął uchwałę o zwiększeniu liczby członków Rady Sekretariatu oraz o zmianie jego nazwy. Teraz brzmi ona Krajowy Sekretariat Przemysłu Spożywczego i Rolnictwa NSZZ „Solidarność”.

Kongres przyjął stanowisko popierające organizowany przez NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych strajk. W piątek 9 lutego br. zaczął się generalny strajk rolników. Protest może potrwać do 10 marca br. Trwają też protesty rolników m.in. we Francji czy w Niemczech. W związku z niekorzystną dla polskich rolników decyzją Komisji Europ[ejskiej i masowemu napływowi produktów rolnych z Ukrainy 9 lutego 2024 r. w kilkuset punktach na terenie Kraju kilka godzin rolnicy blokowali drogi i przejścia graniczne.

– Popieramy strajk rolników. Co więcej! Wiele osób należących do naszego Sekretariatu ma zamiar włączyć się w działania osobiście – zapowiadał dzień wcześniej na kongresie Zbigniew Sikorski, przewodniczący (starego i nowego) Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego i Rolnictwa NSZZ „S”.

Nadzwyczajny Kongres Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ”S” (fot. tysol)

– To bardzo ważne wydarzenie, szczególnie w obecnym okresie działalności Komisji Europejskiej dotyczącej sektora rolnictwa. Musimy jasno powiedzieć, że upadek rolnictwa, wyeliminowanie gruntów z uprawy to jest dla naszej branży wzrost bezrobocia. Bez rolnictwa nie będzie przetwórstwa. A jak nie będzie przetwórstwa, to nie będzie związków zawodowych – powiedział z kolei Mirosław Nowicki, były przewodniczący Sekretariatu.

W nowym składzie Rady znaleźli się przewodniczący Krajowej Sekcji Rolnictwa Jan Zdun oraz przewodnicząca Krajowej Sekcji Pracowników Doradztwa Rolniczego Anna Król.

A zmiana nazwy?

– Decyzja kongresu o zmianie nazwy jest bardzo dobra. Także konieczna, żeby się struktury, które dotyczą rolnictwa, dobrze się w tym Sekretariacie czuły. Patrząc na pracę Sekretariatu, to myślę, że jesteście w dobrych rękach. Jesteście w wielu aspektach powiązani z rolnictwem – powiedział Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” do uczestników kongresu, który obradował 8 lutego br. w Warszawie.

W spotkaniu uczestniczyli także m.in. Emilia Janicka – koordynator IUF oraz Kazimierz Kimso, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „S”, który prowadził Kongres.

Na podstawie: tysol.pl

Strona internetowa Sekretariatu Przemysły Spożywczego i Rolnictwa…>>

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej