Jak senior ma sobie radzić w zmieniającej się podstawowej opiece zdrowotnej?

Czy zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej (poz) ułatwią dostęp do specjalistów i diagnostykę niezbędną w leczeniu osób starszych? Na te pytania szukano odpowiedzi 9 listopada br. podczas spotkania członków Rady Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego z Jerzym Karpińskim, lekarzem, dyrektorem Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jak przypomina Wanda Lemanowicz, przewodnicząca sekcji, od 1 listopada 2023 r. wprowadzone zostały zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej, dzięki którym większa liczba pacjentów skorzysta z rozszerzonego zakresu świadczeń. Lekarze będą uprawnieni do zlecania dodatkowych badań.  

Spotkanie członków Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów było więc dobrą okazją, by z pierwszej ręki, od lekarza wojewódzkiego, zdobyć wiedzę i przekazać ją emerytom – członkom NSZZ „Solidarność”. Lekarz medycyny Jerzy Karpiński poinformował m.in., że pacjenci mają możliwość skorzystania z usług opieki koordynowanej, sprawowanej przy udziale lekarza poz i pielęgniarki. Są to przykładowo pacjenci ze stanem przedcukrzycowym w diabetologii oraz z nadczynnością tarczycy w endokrynologii. Jerzy Karpiński uzasadniał, że umożliwienie dostępu do opieki koordynowanej ma na celu rozpoczęcie leczenia w początkowym stadium choroby i nauczenie pacjenta zdrowego stylu życia.

Nowy zakres opieki koordynowanej obejmuje też diagnostykę i leczenie przewlekłych chorób nerek. Od 1 listopada br. lekarz poz może wystawiać skierowanie na badanie tomografii komputerowej tętnic wieńcowych przy wskazaniu w kierunku choroby niedokrwiennej serca.

W ramach programu pacjenci uzyskali dostęp do kompleksowej porady, badania diagnostycznego, konsultacji i porad specjalistycznych. Nowe uprawnienia mają lekarze nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Otóż lekarze, którzy udzielają świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, są uprawnieni do wystawiania skierowań na badania laboratoryjne. Lekarze poz mają możliwość zlecania szerszych badań diagnostycznych przy podejrzeniu alergii.

Zmiany dotyczą także kierowania na badania laboratoryjne na SOR i mają na celu m.in. przyspieszenie udzielenia świadczeń pacjentom kierowanym ze szpitalnego oddziału ratunkowego do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, którym przydzielono w trakcie triage (ratunkowej segregacji medycznej na SOR)   kolor niebieski lub zielony na opasce, odciążenie SOR-ów i izb przyjęć.

Seniorzy z gdańskiej „S” chcą też ułatwień w parkowaniu przy szpitalach, tak by opłata była pobierana przy wyjeździe, a nie z góry, oraz lepszego informowania o ułatwieniach w poradniach i przychodniach dla kombatantów. Zamierzają wystąpić, jako sekcja, z petycją w tej sprawie do wojewody i ministra zdrowia. Tu pomocny może okazać się kontakt i pośrednictwo lekarza wojewódzkiego.

Regionalna Sekcja Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego zrzesza 2546 związkowców.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej