Nie dla automatycznych przenosin do IKE

Nie możemy zaakceptować domyślności o przekazywaniu środków z OFE do IKE – tak „Solidarność” oceniła rządowy pomysł w tej sprawie. Co ważne, Prezydium KK w przedstawionej opinii popiera całkowitą likwidację OFE za zasadną, ale nie zgadza się z projektowanym automatyzmem.

Innymi słowy „Solidarność” wyraża sprzeciw, aby bez wyraźnej dyspozycji ubezpieczonego środki zgromadzone na OFE trafiały na indywidualne konta emerytalne. Konieczna tu jest decyzja każdego ubezpieczonego.

– NSZZ „Solidarność” wnosi o zaniechanie opcji domyślnej, tak aby uczestnik sytemu musiał dokonać świadomego wyboru. Wymaga to przeprowadzania szerokiej kampanii informacyjnej – czytamy w opinii. – Pragniemy także podkreślić, że w chwili obecnej w momencie gdy nieznane są szczegółowe założenia Nowego Ładu w zakresie nowych rozwiązań podatkowych, wysokości kwoty wolnej od podatku oraz innych elementów mających bezpośredni i pośredni wpływ na system emerytalny i długofalowe bezpieczeństwo socjalne ubezpieczonych nie ma racjonalnej możliwości dokonania oceny całokształtu projektu.

W tym kontekście, zdaniem „Solidarności”, lepszym rozwiązaniem jest przeniesienie środków do ZUS. – Konta IKE bez dalszych stałych wpłat nie będą miały znaczenia dla poziomu świadczeń wypłacanych w wieku poprodukcyjnym – zwraca uwagę w przygotowanej opinii „Solidarność”. – W dłuższym okresie czasu, w wielu przypadkach ich niewielki kapitał zostanie „skonsumowany” przez opłaty pobierane przez podmioty zarządzające.