Gdynia uczciła rocznicę strajku z 1980 roku

Wśród licznych narodowych klęsk i tragedii, jak ta szczególnie bolesna dla Gdyni rana Grudnia ’70 jasną Gwiazdą Morza świeci Sierpień ’80, wielki strajk, który zakończył się porozumieniem z władzami PRL. Mieliśmy wtedy swoje 16 miesięcy nadziei…

Gdyńskie obchody rozpoczęły się 30 sierpnia br. o godzinie 15 mszą św. w intencji 43 rocznicy strajków i podpisania Porozumień Sierpniowych (intencją szczególną była pomyślność Ojczyzny), w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej. Rocznica Porozumień Sierpniowych w Gdyni obchodzona była w ważnej dla Gdynian świątyni, w której przez pół wieku posługę sprawował ks. Hilarfy Jastak.

W środę, 30 sierpnia br. kilkadziesiąt osób uczestniczyło we mszy św. w intencji Ojczyzny z okazji 43. rocznicy zakończenia strajków sierpniowych 1980 roku i podpisania Porozumień Sierpniowych. Ks. prof. Jacek Bramorski nawiązał w kazaniu do nadziei, siły sprawczej strajku z 1980 r. Przestrzegał przed ludźmi dwulicowymi w życiu publicznym. Apelował o mądre działanie w duchu nauki społecznej Kościoła i eangelicznej mądrości. Dziękował za dar Sierpnia 1980 roku, owoc mądrego działania ludzi, którzy wówczas podjęli strajk.
Także przy pomniku Ofiar Grudnia 1970 r. ks. prałat dr Sławomir Decowski, duszpasterz ludzi pracy modlili się za ludzi, którzy „stali się podwaliną zmian w Ojczyźnie”, za ludzi „Solidarności”.
Modlitwę prowadził też kapelan „S” z lat 80, ks. kmdr Edmund Skierka, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Gdyni-Małym Kacku od 1981 r. do 1983 r., który współpracował ze strukturami opozycji oraz podziemnymi strukturami NSZZ „Solidarność”. Organizował msze św. w intencji Ojczyzny oraz wykłady dla robotników w pomieszczeniach przykościelnych i stworzył komitet pomagający osobom represjonowanym. Z jego inicjatywy wykonano i postawiono przy kościele w Gdyni-Małym Kacku krzyż upamiętniający ofiary Grudnia ’70. Od 1985 r. prowadził Duszpasterstwo Ludzi Pracy w Gdyni.

Pod pomnikiem „Ofiar Grudnia 1970” przy Alei Solidarności delegacje organizacji związkowych wystawiły poczty sztandarowe, a działacze, przedstawiciele instytucji społecznych i administracji złożyli kwiaty.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej