43 Rocznica Sierpnia ’80 w Gdyni – zapraszamy na jej obchody 30 sierpnia br.

Obchody 43 rocznicy zakończenia strajków z sierpnia 1980 r. i podpisania Porozumień Sierpniowych odbędą się w Gdyni 30 sierpnia 2023 r.

Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna od 2012 r. organizuje specjalne uroczystości, które mają na celu upamiętnienie strajkujących robotników w Gdyni i osoby wspierające strajk. Tegoroczne obchody rozpoczną się 30 sierpnia o godz. 15 mszą św. w intencji uczestników strajków, sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych i w intencji pomyślności dla Ojczyzny, która odbędzie się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Armii Krajowej 46, Gdynia).

O godzinie 16 pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 przy Al. Solidarności nastąpi złożenie kwiatów, a następnie zebrani udadzą się do budynku Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. do sali koncertowej, gdzie będzie miała miejsce dalsza część uroczystości od godz. 16.45.

Tam też nastąpi tradycyjne wręczenie okolicznościowych odznak „Bohaterom Sierpnia 80 w Gdyni”. Jest to symboliczny medal, który otrzymuje uczestnik strajków w 1980 roku. Ma to na celu upamiętnienie i uhonorowanie często zapomnianych lub nie znanych z imienia i nazwiska bohaterów, którzy stworzyli fundament ruchu społecznego NSZZ „Solidarność”.

Będzie też okazja do uhonorowania współpracowników, wolontariuszy i przyjaciół Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna.

Wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymają XI tom Albumu „Ludzie Sierpnia 80 w Gdyni. Sierpniowe rocznice 1981-1990. Radość zwycięstwa i walka o pamięć…” autorstwa Małgorzaty Sokołowskiej i Roberta Chrzanowskiego oraz album prezentujący dorobek Fundacji – „13 lat dla Ludzi i Pamięci – Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna 2010-2023” pod redakcją Małgorzaty i Romana Zwiercanów.

31 sierpnia – o godz. 10:00 przy Urzędzie Miasta w Gdyni nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia ’70 na Placu Wolnej Polski.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej