Ballady według Jacka Kaczmarskiego

Artyści uczcili rocznicę Porozumień sierpniowych specjalnym koncertem w Sali BHP gdańskiej stoczni, opartym na twórczości Jacka Kaczmarskiego.

Dariusz „Maleo” Malejonek, Danuta Błażejczyk i Norbert „Smoła” Smoliński – to niektórzy artyści, którzy wystąpili w sobotę 27 sierpnia br. w Sali BHP Stoczni Gdańskiej podczas koncertu z okazji 65 rocznicy urodzin Jacka Kaczmarskiego i 42 rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.

Podczas koncertu przearanżowane, a także wierne wersje utworów legendarnego barda Jacka Kaczmarskiego wykonali: Dariusz „Maleo” Malejonek, Marcin Styczeń, Norbert „Smoła” Smoliński, Mateusz Nagórski, Danuta Blażejczyk, Miłka Małecka oraz big band pod dyrekcją Artura Grudzińskiego. Na koniec artyści wykonali swoisty hymn „Solidarności”, czyli piosenkę „Mury”.

We wtorek 30 sierpnia br. o godz. 19 będzie miała miejsce retransmisja wydarzenia na antenie Radia Gdańsk.

Na scenie w Sali BHP występ Dariusza „Maleo” Malejonka z zespołem i orkiestrą

– To, że dzisiaj możemy tu być i cieszyć się muzyką Jacka Kaczmarskiego, oddawać cześć bohaterom Sierpnia, właśnie państwo nam zapewnili – mówił ze sceny do bohaterów Sierpnia ’80 jeden z pomysłodawców koncertu, Marek Dudziński, prezes stowarzyszenia Młodzi dla Polski Trójmiasto.

– 42 lata temu, w tej sali zaczęła się droga do wolności, którą my, młodzi ludzie, możemy się dzisiaj cieszyć. Kiedy wchodzimy do sali BHP, widzimy napis: „Nie ma wolności bez solidarności”. Jak aktualne jest to zdanie. Widzimy, co się dzieje za nasza wschodnią granica. To właśnie nasz genotyp solidarności, który mamy w sobie jako Polacy, pozwala nam walczyć z rosyjskim okupantem poprzez to, że przyjmujemy i pomagamy milionom Ukraińców. Jako Młodzi dla Polski Trójmiasto chcemy podawać dalej tę ideę, która narodziła się tutaj 42 lata temu, i uważamy, że najlepszym środkiem do tego jest kultura. Ponieważ kultura zawsze towarzyszyła nam Polakom w ważnych wydarzeniach społecznych i politycznych, a chyba najlepszym tego przykładem jest Jacek Kaczmarski – dodał Dudziński.

Publiczność i artystów witał też m.in. Roman Kuzimski, wiceprzewodniczący ZRG NSZZ „Solidarność” przypominając atmosferę strajkową z 1980 roku oraz 21 postulatów MKS, których realizacji ciągle trzeba pilnować, bo wystarczy „chwila nieuwagi” a są one zagrożone, jak w przypadku postulatu o wolnych sobotach – Związek po latach musiał dopominać się o wolne niedziele.

Wydarzenie zorganizowali Radio Gdańsk, ZRG NSZZ „Solidarność” oraz Młodzi dla Polski.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej