Kiedy pracodawca ma obowiązek dać pracownikom pić?

Napoje dla pracowników to temat aktualny nie tylko u progu lata. Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawców obowiązki związane z zapewnieniem pracownikom wody lub innych napojów. Określają sytuacje, w których pracodawca powinien zapewnić pracownikom napoje, a także ich rodzaje.

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy regulują obowiązki pracodawcy związane z zaopatrzeniem pracowników w wodę lub inne napoje. Prawo do wody, którą ma obowiązek zapewnić pracodawca mają wszyscy pracownicy, a ci, którzy pracują w warunkach szczególnie uciążliwych – także inne napoje.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje. Miejsca, w których pracownicy mogą zaopatrzyć się w wodę zdatną do picia powinny znajdować się w odległości nie większej niż 75 metrów od stanowisk pracy.

Woda jest zdatna do użycia, jeżeli jest wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytów w liczbie stanowiącej potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, wszelkich substancji w stężeniach stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego oraz nie wykazuje agresywnych właściwości korozyjnych i spełnia wymagania mikrobiologiczne i chemiczne określone przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do odpowiednich napojów, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Pracodawca ma obowiązek zapewnić im takie napoje nieodpłatnie w ilościach zaspokajających potrzeby pracowników. Za napoje pracownikom nie przysługuje ekwiwalent pieniężny.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje pracownikom zatrudnionym:

  • w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25 stopni Celsjusza,
  • w warunkach mikroklimatu zimnego, charakteryzującego się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (WCI) powyżej 1000,
  • przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10 stopni Celsjusza lub powyżej 25 stopni Celsjusza,
  • przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet,
  • na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni Celsjusza.

W zależności od warunków wykonywania pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom napoje zimne lub gorące. W przypadku pracowników pracujących w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego powyżej 25 stopni Celsjusza pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje wzbogacone w sole mineralne i witaminy.

W porze letnich upałów pracodawca ma obowiązek zapewnić zimne napoje pracownikom zatrudnionym:

  • przy pracach na otwartej przestrzeni – kiedy temperatura otoczenia przekracza 25 stopni Celsjusza,
  • przy pracach w pomieszczeniach – kiedy temperatura na stanowisku pracy przekracza 28 stopni Celsjusza.

Stanowiska pracy, na których zatrudnieni pracownicy powinni otrzymywać napoje, oraz szczegółowe zasady ich wydawania, ustala pracodawca w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, a jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa – pracodawca po uzyskaniu opinii przedstawicieli pracowników.

Napoje wydawane są pracownikom w dniach wykonywania prac uzasadniających ich wydawanie. Napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej.

Źródło: https://kadry.infor.pl/bhp/bezpieczenstwo-pracy/5764548,napoje-dla-pracownikow-kiedy-pracodawca-ma-obowiazek-dac-pracownikom.html

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej