Czego dotyczy kampania Zdrowe i bezpieczne miejsca pracy – Dźwigaj z głową?

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) w paździeniku br. Rozpoczeła dwuletnią kampanię „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy – dźwigaj z głową”, wspieraną przez instytucje UE i europejskich partnerów społecznych.

Inicjatywa skupia się na zapobieganiu zaburzeniom układu mięśniowo-szkieletowego.

Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego nadal są jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych związanych z pracą w Europie.

Zagrożenia związane z wadą postawy, narażenie na powtarzalne ruchy lub męczące lub bolesne pozycje, noszenie lub przenoszenie ciężarów – wszystkie te powszechne czynniki ryzyka w miejscu pracy mogą prowadzić do zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Biorąc pod uwagę częstość ich występowania, należy podjąć działania, aby podnieść świadomość na temat sposobów zapobiegania opisywanym schorzeniom związanym z pracą.

W kampanii przedstawiono kompleksowy obraz przyczyn tego utrzymującego się problemu. Jej celem jest rozpowszechnianie wiarygodnych informacji na ten temat, zachęcanie do przyjęcia zintegrowanego podejścia do zarządzania problemem i zaoferowanie praktycznych narzędzi i rozwiązań mogących pomóc na poziomie miejsc pracy.

Źródło: https://osha.europa.eu/pl/healthy-workplaces-campaigns