W jakim celu powołano Radę ds. Kobiet na Rynku Pracy?

W sobotę 09.03.2024 r. odbyło się pierwsze spotkanie Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy. To organ powołany przez ministrę rodziny Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk.

Posiedzenie Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy odbyło się z udziałem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, minister ds. równości Katarzyny Kotuli oraz przewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Katarzyny Ueberhan.

Ministra zaznaczyła, że dzięki aktywnemu udziałowi członków rady w pracach konsultacyjnych i doradczych przy projektach ustaw tworzonych w resorcie, jakość tych projektów będzie wyższa. Dodała, że sytuacja kobiet, które nadal doświadczają dyskryminacji i nierównego traktowania, zwłaszcza na rynku pracy, będzie uwzględniana w treści projektów legislacyjnych.

Minister Dziemianowicz-Bąk wskazała na liczne wyzwania, z którymi mierzą się kobiety. Wśród nich wymieniła lukę płacową i wynikającą z niej lukę emerytalną, a także dyskryminację matek i kobiet decydujących się na macierzyństwo. Wyraziła chęć omówienia tych kwestii podczas przyszłych posiedzeń rady.

Pod koniec spotkania, minister Dziemianowicz-Bąk wyraziła swoje zadowolenie z faktu, że dr hab. prof. UW Julia Kubisa zgodziła się na objęcie funkcji przewodniczącej rady. Podczas posiedzenia wręczono powołania do Rady przedstawicielom różnych instytucji, w tym organizacji pozarządowych, uczelni, instytucji badawczych, organizacji związkowych i organizacji pracodawców.

Rada ds. Kobiet na Rynku Pracy ma na celu inicjowanie i wspieranie działań mających na celu poprawę sytuacji kobiet na rynku pracy. Ma również zapewniać równość kobiet i mężczyzn w sferze publicznej, zawodowej i prywatnej. Jednym z zadań Rady jest opracowanie kierunków działań, które mają na celu zapewnienie równości kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

Jako organ konsultacyjno-doradczy ministra, Rada będzie oceniać działania podejmowane w zakresie aktywizacji zawodowej kobiet i ich powrotu na rynek pracy. Będzie również inicjować debaty i kampanie społeczne przeciwdziałające stereotypowemu postrzeganiu ról społecznych kobiet i mężczyzn. Ponadto, Rada będzie inicjować działania promujące równowagę między życiem rodzinnym i zawodowym, w tym zachęcać ojców do korzystania z uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem.

Skład Rady obejmuje osoby, które wyróżniają się wiedzą i doświadczeniem w kwestiach związanych z rynkiem pracy lub działalnością na rzecz równości kobiet i mężczyzn. Pełny skład Rady można znaleźć na stronie resortu.

https://www.money.pl/gospodarka/luka-placowa-i-emerytalna-minister-rodziny-powolala-nowy-organ-ktory-ma-pomoc-z-tym-walczyc-7004119540357856a.html

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

Region Gdański NSZZ „Solidarność”
[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej