Szkolenia. Społeczni inspektorzy pracy

W dniach 31 maja – 2 czerwca w gdańskiej siedzibie „Solidarności” odbyło się szkolenie dla społecznych inspektorów pracy. Było to pierwsze z cyklu pięciu szkoleń zaplanowanych w ramach drugiej edycji projektu „Godna praca to bezpieczna praca”, który prowadzony jest przez Dział Programów Europejskich Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

W szkoleniach mogą wziąć udział społeczni inspektorzy pracy, kandydaci na to stanowisko oraz przewodniczący zakładowych organizacji związkowych. Prowadzone są przez inspektorów z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku i dotyczą zagadnień związanych ze społeczną inspekcją pracy, prawem pracy i BHP.

W ramach projektu „Godna praca to bezpieczna praca” planowany jest także cykl jednodniowych szkoleń dotyczących zagrożeń psychospołecznych i stresu w miejscu pracy.

Tomasz Balcewicz, społeczny inspektor pracy w Baltic Hub

 – Społecznym inspektorem pracy jestem od trzech miesięcy. To jest pierwsza moja kadencja. Jednak ze sprawami BHP miałem do czynienia już wcześniej, ponieważ przez dwie kadencje byłem członkiem zakładowej komisji BHP jako przedstawiciel „Solidarności”. Szkolenia realizowane w ramach projektu „Godna praca to bezpieczna praca” są ciekawe i pomocne, przy czym prowadzone przez kompetentne osoby, które potrafią w sposób interesujący przekazać wiedzę. Nie był to suchy wykład, ale można było zadawać pytania, odnoszące się do konkretnych przypadków. Ich dodatkową wartością jest fakt, że spotykamy się z innymi społecznymi inspektorami i możemy wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami. Każdy dzień szkolenia poświęcony był osobnej tematyce. Jest cała masa dobrych materiałów i notatek, do których na pewno będę sięgał.

Elżbieta Dreszler-Tubielewicz, społeczna inspektor pracy w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Gdańsku

– Wiosną tego roku zostałam wybrana na społecznego inspektora pracy w moim ośrodku. Do tej pory nie zajmowałam się tą tematyką, więc tego typu szkolenia są mi bardzo pomocne i cieszę się, że na nie trafiłam. Wiem, że jest to szeroka wiedza z różnych dziedzin. Dla mnie szczególnie ważne są kwestie prawne dotyczące zakresu działania społecznego inspektora pracy. Teraz mam pewność co do moich obowiązków, ale i uprawnień. Interesująca była część szkolenia poświęcona problematyce prawa pracy. Trzeba wiedzieć bowiem, że praca w MOPR jest dość specyficzna, ponieważ często pracujemy poza ośrodkiem i trudno określić wszystkie zagrożenia, na jakie mogą natrafić nasi pracownicy. Wchodząc do czyjegoś mieszkania z pomocą czy interwencją nie wiemy, co nas tam może spotkać. Może być to przykładowo zagrożenie biologiczne, bo przecież ludzie żyją w różnych warunkach, poza tym stykamy się z osobami chorymi, niepełnosprawnymi, z zaburzeniami, więc jest to pewnego rodzaju wyzwanie.

(mk)

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej