Jak używać defibrylatora AED?

Defibrylator AED (Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny) jest urządzeniem, które może uratować życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia spowodowanego migotaniem komór lub nieregularnym rytmem serca. Jednak, aby skorzystać z tej cennej pomocy, ważne jest, aby wiedzieć, jak go używać.

Defibrylacja jest kluczowym działaniem w ratowaniu życia pacjenta z zatrzymaniem krążenia. Migotanie komór lub nieregularny rytm serca może prowadzić do braku dopływu krwi do organów, co może skutkować uszkodzeniem mózgu lub śmiercią. Defibrylator AED dostarcza precyzyjne instrukcje i elektryczny impuls, który może przywrócić prawidłowy rytm serca.

Defibrylatory AED naprawdę ułatwiają ratowanie życia. Tym bardziej że coraz popularniejszy jest defibrylator półautomatyczny, a także model automatyczny. Wtedy urządzenie samo decyduje o tym, czy niezbędna jest defibrylacja pacjenta.

Bardzo ważne jest to, żebyś wiedział, jak działa defibrylator. W ten sposób będziesz mógł go użyć w razie konieczności. Dlatego przygotowaliśmy krótką instrukcję, dzięki której dowiesz się, jak należy prawidłowo włączyć urządzenie AED, a przede wszystkim prawidłowo korzystać z defibrylatora.

 • ZABEZPIECZ MIEJSCE I PACJENTA

Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że miejsce jest bezpieczne zarówno dla ciebie, jak i pacjenta. Sprawdź, czy nie ma zagrożenia, takiego jak ogień lub substancje toksyczne. Następnie upewnij się, że pacjent nie oddycha i nie ma normalnego rytmu serca.

 • WEZWIJ POMOC MEDYCZNĄ

Natychmiast wezwij pomoc medyczną lub upewnij się, że ktoś inny to zrobi. Czas jest kluczowy w przypadku zatrzymania krążenia.

 • ZNAJDŹ DEFIBRYLATOR AED

Jeśli jest dostępny, znajdź najbliższy defibrylator AED. Coraz więcej miejsc publicznych jest wyposażonych w te urządzenia, takie jak lotniska, centra handlowe czy place zabaw.

 • WŁĄCZ DEFIBRYLATOR AED

Po otwarciu defibrylatora AED włącz go, naciskając przycisk zasilania. Urządzenie będzie prowadzić cię przez proces i dostarczy precyzyjne instrukcje głosowe lub wizualne.

 • PRZYGOTUJ PACJENTA

Jeśli pacjent ma mokrą skórę, wytrzyj ją suchą. Upewnij się, że klatka piersiowa pacjenta jest sucha i odsłonięta.

 • UMIEŚĆ ELEKTRODY

Zdejmij opakowanie z elektrod i umieść je zgodnie z instrukcjami na urządzeniu. Zazwyczaj jedną elektrodę umieszcza się na górnej części klatki piersiowej, a drugą na bocznej części klatki, aby zapewnić odpowiednie przewodnictwo.

 • STOP!

Po umieszczeniu elektrod defibrylator AED oceni rytm serca pacjenta i dostosuje się do sytuacji. Upewnij się, że nikt nie dotyka pacjenta, gdy urządzenie analizuje rytm.

 • ROZPOCZNIJ PROCES DEFIBRYLACJI

Jeśli defibrylator AED rozpozna niestabilny rytm serca lub migotanie komór, dostarczy impuls elektryczny. Upewnij się, że nikt nie jest w kontakcie z pacjentem, a następnie naciśnij przycisk dostarczenia defibrylacji zgodnie z instrukcjami urządzenia.

 • KONTYNUUJ RESUSCYTACJĘ

Po dostarczeniu defibrylacji kontynuuj resuscytację krążeniowo-oddechową zgodnie z aktualnymi wytycznymi.

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny należy użyć, gdy wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia związanego z migotaniem komór lub nieregularnym rytmem serca. Migotanie komór jest stanem, w którym serce bije chaotycznie i nie pompuje krwi efektywnie. To bardzo niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do śmierci w ciągu kilku minut, dlatego konieczne jest jak najszybsze użycie defibrylatora AED.

Najważniejsze sytuacje, w których należy użyć defibrylatora AED, to:

 • Zatrzymanie krążenia: Gdy ktoś nagle przestaje oddychać i nie ma normalnego rytmu serca, należy natychmiast rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową i użyć defibrylatora AED – bez względu na to, czy dostępny jest model półautomatyczny, czy też automatyczny.
 • Utrata przytomności bez normalnego oddechu: Jeśli ktoś jest nieprzytomny i nie oddycha normalnie, to do ratowania życia niezbędny jest defibrylator AED. Konieczna jest jednak najpierw ocena stanu pacjenta.
 • Po wezwaniu pomocy medycznej: Gdy już wezwiesz pomoc medyczną, to jak najszybciej użyj defibrylatora AED, jeśli tylko urządzenie jest dostępne.

Warto jeszcze podkreślić, że defibrylator AED jest przeznaczony dla użytkowników bez specjalistycznego szkolenia medycznego. Urządzenie to instruuje osobę udzielającą pomocy dzięki instrukcjom głosowym i wizualnym. Tym samym nawet w tak stresującej sytuacji użytkownik jest cały czas prowadzony przez proces defibrylacji. Dlatego też każdy, kto znajduje się w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia, powinien zdecydowanie próbować użyć defibrylatora AED – nawet jeśli nie jest profesjonalnym ratownikiem medycznym.

Źródło: https://www.bhp-center.com.pl/defibrylator-aed-jak-uzywac/

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej