Nagroda Głównego Inspektora Pracy

Celem projektu „Godna praca to bezpieczna praca – II edycja” było propagowanie wysokich standardów bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach pracy. Po bardzo dobrze przyjętej pierwszej edycji projektu, w jego kontynuacji wykorzystano wcześniej zdobyte doświadczenia. Tematyka związana z bezpieczeństwem i higieną pracy na stałe zagościła w mediach związkowych.

Druga edycja projektu trwała od marca 2023 roku do marca 2024. Dzięki działaniom podjętym w projekcie nastąpił wzrost wiedzy na temat BHP, ale co ważniejsze udało się podnieść świadomość roli i znaczenia nadzoru pracowniczego, czyli społecznej inspekcji pracy, dla przestrzegania i doskonalenia przepisów BHP w zakładzie pracy. W drugiej edycji projektu szczególny nacisk położono na kwestie psychospołeczne w miejscu pracy, a więc między innymi: jak rodzić sobie ze stresem czy wypaleniem w miejscu pracy.

W drugiej edycji projektu opracowana została koncepcja promocji i upowszechniania, w której kontynuowane i rozwijane były praktyki sprawdzone w pierwszej edycji projektu. Dzięki temu wykorzystano między innymi narzędzia i kanały komunikacji oraz bazę odbiorów pozyskaną w pierwszej edycji projektu.

Strona internetowa projektu w drugiej edycji była naturalną kontynuacją strony z pierwszej edycji (wykorzystano przyzwyczajenia odbiorów, a poza tym mieli oni stały dostęp do materiałów z pierwszej edycji projektu) – www.solidarnosc.gda.pl/bezpiecznapraca. Na projektowej stronie znalazły się informacje nie tylko na temat bieżących działań w ramach projektu, ale także artykuły poświęcone BHP (ponad 50 wpisów), a także baza pytań i odpowiedzi prowadzona w języku polskim i angielskim. Materiały wytworzone w ramach projektu publikowane były również na stronie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, jak również w „Magazynie Solidarność”.

Położono większy nacisk na rozpowszechnianie informacji w mediach społecznościowych (facebook, instagram). W drugiej edycji projektu wzmocniono upowszechnianie tematyki BHP poza struktury związku, stąd zwiększona do 15 liczba audycji w Radiu Gdańsk, emisje materiałów w Telewizji Gdańsk i publikacje w lokalnej prasie.

Co miesiąc do ponad 2 tysięcy odbiorców dostarczany był newsletter projektu.

Powstały też 3 publikacje: „Społeczny nadzór nad warunkami pracy” (Aneta Kamińska) i „Razem zarządzajmy zdrowiem i życiem w miejscu pracy” (Piotr Prokopowicz) oraz materiały z konferencji „Bez barier i wykluczenia”

W drugiej edycji projektu „Godna praca to bezpieczna praca” kontynuowana była współpraca z Okręgową Inspekcją Pracy w Gdańsku. O dobrej współpracy i docenieniu kampanii upowszechniającej prowadzonej w ramach projektu świadczy fakt, że Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku nominował, a Główny Inspektorat Pracy uhonorował  dziennikarkę odpowiedzialną za kampanię nagrodą Głównego Inspektora Pracy SALUS PUBLICA (za zaangażowanie w upowszechnianiu problematyki ochrony pracy).

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej