Klimat środowiska pracy a zdrowie psychiczne pracowników

Z najnowszego raportu Wellbee zatytułowanego  „Kondycja psychiczna polskich pracowników” wynika, że niemal dwie trzecie pracowników zauważyło u siebie pogorszenie kondycji psychicznej wciągu  ostatnich trzech lat. Co piąty aktywny zawodowo Polak korzystał ze wsparcia psychologicznego w ciągu ostatniego roku, a ponad 60 procent z nich chciałoby, aby pracodawca zapewnił im taką możliwość.

O tym, co pracodawcy mogą zrobić, dla polepszenia kondycji psychicznej swoich pracowników w miejscu pracy z  dr. hab. Pawłem Jurkiem, profesorem UG, dyrektorem Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego , rozmawiał na antenie Radia Gdańsk redaktor Tomasz Sosnowski.

Tu możesz posłuchać audycji…>>

– Co kryje się pod terminem „klimat środowiska pracy?

– Klimat środowiska pracy oznacza to jak pracownicy oceniają otoczenie i warunki w jakich pracują. Natomiast istotne jest, że opiera się on na przekonaniach i uczuciach pracowników, a nie tylko na obiektywnych faktach. Ponadto klimat pracy jest też współdzielony, co oznacza, że dotyczy tego, jak miejsce pracy jest postrzegane przez cały zespół, przez całą organizację, czyli klimat pracy obejmuje te aspekty, co do których pracownicy się zgadzają. Na klimat pracy składa się również przekonania dotyczące obowiązujących norm, poczucia sprawiedliwości, szacunku wobec innych czy też ogólnie, atmosfery. Ogólnie możemy podzielić klimat pracy na pozytywny, czyli taki, który wspiera pracowników i negatywny, czyli taki, który generuje negatywne doświadczenia

– Jak przeciwdziałać stresowi w miejscu pracy? Jakie są rekomendacje w tej sprawie ze strony psychologów?

– Na tym polu mogą działać zarówno pracodawcy, menedżerowie jak i pracownicy. Przede wszystkim osoby o decydującej roli, czyli ci, którzy posiadają władzę i wpływ na kształtowanie środowiska pracy mają ogromne możliwości oddziaływania, na przykład mogą tworzyć klimat psychospołecznego bezpieczeństwa. Uważam, że obowiązkiem kierownictwa jest zapobieganie stresowi w miejscu pracy, a organizacje powinny jasno i efektywnie komunikować, jakie działania podejmują w zakresie zdrowia psychicznego pracowników. Co istotne, organizacje powinny traktować dobrostan pracowników na równi z wydajnością, co w mojej opinii niezbyt często w tej chwili ma miejsce.

– Panie profesorze, może w związku z dynamiką zmian na rynku pracy powinna zmienić się nasza mentalność?

– Absolutnie tak. Przede wszystkim powinniśmy dbać o nasze zdrowie psychiczne, to może być taki ogólny slogan, ale ja cieszę się, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że troska o własny stan psychiczny jest równie ważna, jak troska o zdrowie fizyczne. Nasze podejście i myślenie o pracy mogą ulec zmianie, gdy zdobędziemy wiedzę, jak zdrowe środowisko pracy wpływa na nasze życie. Możemy na przykład rozpocząć od nauki rozróżnienia pomiędzy zaangażowaniem, a pracoholizmem. Z mojej praktyki wynika, że te pojęcia są często mylone przez wiele osób. Możemy również otwarcie przyznać się do swoich potrzeb, które często wychodzą poza sferę zawodową i wymagają naszej uwagi tak samo, jak kariera. Jestem przekonany, że każdy człowiek może wpływać na klimat pracy oraz kontakty z pracownikami, ale aby to osiągnąć konieczna jest zmiana naszego nastawienia.

Partnerem merytorycznym audycji jest Region Gdański NSZZ „Solidarność”. Jest ona realizowana w ramach drugiej edycji projekt „Godna praca to bezpieczna praca”.

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt „Godna praca to bezpieczna praca” druga edycja, otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej