Jak zlikwidować lukę płacową ze względu na płeć w Unii Europejskiej?
Chociaż równość płci jest jedną z podstawowych zasad UE, a zasada równości wynagrodzeń za taką samą pracę została wprowadzona ponad 60 lat temu, kobiety w UE nadal zarabiają średnio o 13% mniej na godzinę niż mężczyźni. Parlament Europejski chce to zmienić.
Kwestię równości wynagrodzeń reguluje dyrektywa UE, ale Parlament wielokrotnie apelował o jej zmianę i wprowadzenie dalszych działań.
W marcu 2023 r. Parlament przyjął te nowe, wiążące środki zapewniające przejrzystość wynagrodzeń, aby ułatwić pracownikom porównywanie wynagrodzeń i ujawnić istniejące różnice między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn. Jeśli sprawozdania dotyczące wynagrodzeń wykażą różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wynoszącą co najmniej 5%, pracodawcy będą musieli przeprowadzić wspólną ocenę wynagrodzeń we współpracy z przedstawicielami pracowników. Kraje UE będą zobowiązane nakładać kary, np. grzywny, na pracodawców naruszających przepisy. Ogłoszenia o pracę i tytuły stanowisk będą musiały być neutralne pod względem płci.
W 2019 r. Parlament przyjął dyrektywę w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, wprowadzającą nowe przepisy dotyczące urlopu ojcowskiego i rodzicielskiego na szczeblu UE, aby zwiększyć wskaźnik zatrudnienia kobiet, stworzyć zachęty dla ojców do korzystania z urlopu rodzinnego oraz wspierać równość płci i równe szanse.
W rezolucji w sprawie strategii UE na rzecz równouprawnienia płci przyjętej w styczniu 2021 r., posłowie wezwali Komisję Europejską do opracowania ambitnego nowego planu działania dla zmniejszenia różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, który powinien wyznaczać jasne cele dla państw członkowskich w tym zakresie na kolejne pięć lat.
W rezolucji posłowie wezwali Komisję Europejską do corocznego przeglądu stanu wdrożenia tej dyrektywy. Wzywają kraje UE do podjęcia działań wykraczających poza dyrektywę, takich jak wspieranie elastycznych rozwiązań w zakresie czasu pracy.
Parlament opowiada się za zerwaniem z tradycyjnym przypisywaniem zawodów i czynności do konkretnej płci oraz za przyjęciem konkretnych środków ułatwiających kobietom i dziewczętom podejmowanie kształcenia i zatrudnienia w obszarach zdominowanych przez mężczyzn.
Posłowie domagają się działań na rzecz walki z ubóstwem kobiet. Wzywają do poprawy warunków pracy w sektorach z dużym udziałem kobiet oraz do zajęcia się problemem niższych emerytur kobiet niż mężczyzn.
Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.