Solidarność metalowców domaga się wykluczenia rosyjskich związków zawodowych

Obradująca 5 maja br. w Łańcucie Rada Krajowa Sekretariatu Metalowców NSZZ ,,Solidarność” przyjęła stanowisko, w którym domaga się wykluczenia rosyjskich związków zawodowych z IndustriAll Global.

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa nieprzerwanie. W wojnie tej giną nie tylko żołnierze, ale i cywile, w tym głównie dzieci, kobiety oraz osoby starsze. Codziennie światowe media donoszą o kolejnych zbrodniach ludobójstwa popełnianych przez Rosjan na ludności ukraińskiej, przy czym zdziczenie rosyjskich żołdaków jest porażające. Cały demokratyczny świat, w tym związki zawodowe, potępiają rosyjską agresję i żądają jak najszybszego zakończenia tego okrucieństwa

– czytamy stanowisku związkowców.

Krajowy Sekretariat Metalowców NSZZ ,,Solidarność”, który  w pełni solidaryzuje się z narodem ukraińskim i ukraińskimi związkami zawodowym, popiera ich stanowczy protest wobec obecności w światowej rodzinie związkowej rosyjskich związków zawodowych.

Dla tych, którzy w tak zdecydowany sposób popierają i usprawiedliwiają trwającą od ośmiu lat inwazję Rosji na Ukrainę nie ma miejsca w żadnej związkowej strukturze, czy to europejskiej, czy światowej

– piszą związkowcy z KSM NSZZ „Solidarność”.

Dlatego też „Solidarność” Metalowców wystąpiła do Komitetu Wykonawczego IndustriAll Global o natychmiastowe wykluczenie z jej struktur wszystkich rosyjskich związków zawodowych naruszających jego Statut. Nie można budować przyszłości ruchu związkowego z organizacjami jawnie wspierającymi przemoc, ludobójstwo, gwałty, grabież i totalne zniszczenie obcego państwa.

W stanowisku, którego inicjatorem był Krzysztof Żmuda, przewodniczący KM NSZZ ,,Solidarność” Remontowa Shipbuilding S.A., polscy związkowcy wezwali wszystkie wolne i demokratyczne związki zawodowe na świecie do poparcia protestu i rozpoczęcia procesu natychmiastowego usunięcia z międzynarodowych struktur rosyjskich związków zawodowych.

IndustriAll Global to globalna federacja związkowa, założona w Kopenhadze 19 czerwca 2012 roku, która reprezentuje ponad 50 milionów ludzi pracujących w ponad 140 krajach, zatrudnionych pracujących w sektorach wydobywczym, energetycznym i produkcyjnym na poziomie globalnym.

mk

Zdjęcie: Paweł Glanert

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej