Odznaczenia dla związkowców

15 maja 2021 w siedzibie Krajowego Sekretariatu Metalowców NSZZ ,, Solidarność” w Katowicach odbyło się wręczenie przyznanych przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Wśród dziesięciu odznaczonych na wniosek Krajowego Sekretariatu Metalowców NSZZ „Solidarność” znaleźli się związkowcy z Regionu Gdańskiego: Karol Guzikiewicz, zastępca przewodniczącego KM NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdańskiej, Roman Kuzimski, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Gdańskiego, Mirosław Piórek, przewodniczący Krajowej Sekcji Przemysłu Okrętowego i przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji NSZZ „Solidarność” Gdańskiej Stoczni „Remontowa” im. Józefa Piłsudskiego oraz Krzysztof Żmuda, przewodniczący KM Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku.

W imieniu prezydenta odznaczenia wręczyła doradca prezydenta Agnieszka Lenartowicz-Łysik, której towarzyszył Bogdan Szozda, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Metalowców NSZZ „Solidarność”.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości ustanowiony został w 2018 r. Jest on nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej. Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w  latach 2018–2022. Medal jest nadawany osobom żyjącym, które poprzez miedzy innymi

1. pełnienie nienagannej służby publicznej – cywilnej lub wojskowej,
  2. walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych,
  3. aktywną działalność zawodową i społeczną,
  4. twórczość naukową, literacką i artystyczną

– przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, w tym w szczególności budowania wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej, rozwoju nauki, rozsławiania dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej poprzez kulturę i sztukę, rozwoju społecznego i umacniania więzi z Polakami za granicą oraz budowania dobrobytu gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej. Medal nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezesa Rady Ministrów, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.

(mk)