Rząd: Płaca minimalna w 2021 r. to 2800 zł

Centrum Informacyjne Rządu podało, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje płacę minimalną 2800 zł brutto i minimalną stawkę godzinową 18,30 zł w 2021 roku.

Rząd ma też przedstawić w najbliższych dniach dane makroekonomiczne, które są podstawą do rozpoczęcia prac nad przyszłorocznym budżetem.
– W NSZZ „S” mamy świadomość skomplikowanej i trudnej sytuacji na rynku pracy, która w pracach nad przyszłorocznym budżetem wymaga od partnerów społecznych odpowiedzialności i rozwagi. Biorąc pod uwagę zapowiedzi rządu o aktywnym stymulowaniu gospodarki w walce z kryzysem nie można pomijać roli płacy minimalnej. Jej wzrost nie powinien być niższy niż o 200 zł, co oznacza, że przyszłoroczna płaca minimalna powinna wynosić co najmniej 2800 zł – oceniał wcześniej Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „S”.

Z płacą minimalna powiązane są inne świadczenia, jak dopłata do pensji w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z płacy minimalnej, wynagrodzenie za czas przestoju w firmie nie może być niższe od płacy minimalnej, odprawa w przypadku zwolnień grupowych nie może przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia.
Wysokość płacy minimalnej jest konsultowana w Radzie Dialogu Społecznego, w której zasiadają przedstawiciele rządu, związków zawodowych i organizacji pracodawców. RDS przedstawia rządowi swoją propozycję. Jeśli tego nie zrobi, to rząd do 15 września ustala wysokość minimalnego wynagrodzenia, nie mniej niż proponowana przez resort pracy.

Minimalne wynagrodzenie w 2020 r. wynosi 2600 zł, a stawka godzinowa 17 zł. CIR w komunikacie po posiedzeniu rządu poinformowało, że zaproponowano, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 r. wyniosło 2800 zł.

– Oznacza to wzrost minimalnego wynagrodzenia o 7,7 proc. w stosunku do płacy minimalnej obowiązującej w tym roku (2 600 zł). W rezultacie w 2021 r. minimalne wynagrodzenie będzie stanowić 53,2 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2021 r. – wskazano w komunikacie.

CIR zaznaczył, że przyjęcie tej propozycji spowoduje zwiększenie wydatków budżetu państwa o ok. 385,8 mln zł.

Rada Ministrów zdecydowała też, że proponowana minimalna stawka godzinowa w 2021 r. ma wynieść 18,30 zł. (w 2020 r. było to 17 zł). Według rządowych szacunków przyjęcie tej propozycji spowoduje zwiększenie wydatków budżetu państwa o ok. 2,5 mln zł.

Propozycja rządu zostanie przedstawiona Radzie Dialogu Społecznego do 31 lipca 2020 r.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej