Rynek pracy na Pomorzu w styczniu 2020

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku podał wstępne dane podsumowujące miniony miesiąc.

Stopa bezrobocia w województwie wyniosła 4,8 procent. W odniesieniu do poprzedniego miesiąca wzrosła o 0,4 pkt. procentowego, a w porównaniu do stycznia 2019 roku jest niższa o 0,4 pkt. proc. Województwo pomorskie zajęło piąte miejsce w kraju pod względem najniższej stopy bezrobocia (po województwie wielkopolskim – 3,1 proc., śląskim – 3,8 proc., małopolskim – 4,3 proc. i mazowieckim – 4,6 proc.). Dodajmy, że średnia stopa bezrobocia dla całego kraj wynosiła 5,5 proc.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła w styczniu 45,1 tysiąca osób. W stosunku do grudnia 2019 r. odnotowano wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych o 7,9 procent (czyli o 3,3 tysiąca osób). Wzrost liczby bezrobotnych odnotowano we wszystkich powiatach, a największy wystąpił w powiecie kartuskim, w Słupsku oraz w Sopocie. Patrząc w dłuższej perspektywie liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu stycznia 2020 r. jest niższa niż przed rokiem o 8,2 procent (czyli o 4 tysiące osób).

Pracodawcy zgłosili 8,4 tysięcy wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. W porównaniu do grudnia 2019 roku to wzrost o 44,1 procent (czyli o 2,6 tysiąca ofert). Największy wzrost wystąpił w powiatach puckim oraz bytowskim.

Fot. Unsplash

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej