Ruszył proces Piotra Dudy przeciwko Lechowi Wałęsie. Wyrok 26 marca

Postawienie znaku równości pomiędzy ZOMO i żołnierzami zasadniczej służby wojskowej to obrażenie milionów chłopaków, którzy z poboru byli w wojsku, argumentował Piotr Duda podczas procesu, który wytoczył Lechowi Wałęsie za pomówienie go o służbę w ZOMO. Pomimo wyjątkowo ciężkiego pomówienia obecny przewodniczący żąda od byłego przewodniczącego jedynie przeprosin.

Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku ruszył proces, który Lechowi Wałęsie wytoczył Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Piotr Duda, w związku z wpisami Wałęsy, który sugerował na Facebooku, że Piotr Duda służył w ZOMO. Tymczasem Piotr Duda służył jednie jako żołnierz zasadniczej służby wojskowej z obowiązkowego poboru. Lech Wałęsa przepraszał za umieszczenie posta, ale nadal twierdził, że “Piotr Duda stał w stanie wojennym po drugiej stronie barykady”.

– W drugiej części tych niby-przeprosin pan prezydent Lech Wałęsa obraził nie tylko mnie, ale też miliony chłopaków, którzy służyli w przymusowej, zasadniczej służbie wojskowej. Nigdy by mi do głowy nie przyszło, żeby powiedzieć o panu prezydencie Lechu Wałęsie, że kiedy on służył w zasadniczej służbie wojskowej wysługiwał się komunistom – zeznawał przewodniczący.

– Byłem zażenowany, że były prezydent, zwierzchnik sił zbrojnych, myli ochotniczą służbę w ZOMO z przymusową zasadniczą służbą wojskową – dodał.

Przypomniał, że to już recydywa Lecha Wałęsy, który takiego samego pomówienia dopuścił się w 2017 r. i już wtedy przepraszał.

– Przez pomówienia takich ludzi jak Wałęsa nie mogę się dzisiaj obronić przed setkami wpisów powtarzających kłamstwo o rzekomej służbie w ZOMO. To tym smutniejsze, że robi to były przewodniczący Związku, który doskonale mnie zna i wie co znaczy dla członka “Solidarności” ZOMO, które zwalczało i mordowało członków Związku – mówił w swoich wyjaśnieniach Piotr Duda.

Sprawa dotyczy wpisu b. prezydenta RP na Facebooku z lutego 2019 r. (wcześniej podobny pojawił się w 2017 r.). Wałęsa opublikował wówczas przypadkowe zdjęcie przedstawiające oddział ZOMO na którym strzałką wskazano, że jednym z nich jest Piotr Duda. Pod zdjęciem był też podpis: „Piotr Duda kiedyś stał tam, gdzie stało ZOMO, a teraz stoi tam, gdzie jest ‘Solidarność’„. Do dnia dzisiejszego w komentarzach na mediach społecznościowych i portalach internetowych pojawia się zarzut o służbę lidera Związku w ZOMO.

Piotr Duda jest członkiem Solidarności od 1980 roku. Do wojska został przymusowo wcielony jako młody chłopak za roznoszenie ulotek. Służył jako saper m.in. w misji pokojowej ONZ na Wzgórzach Golan.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej