Rocznica bitwy warszawskiej i sierpniowych strajków

Stowarzyszenie „Godność”, skupiające więźniów politycznych z lat 80 oraz związkowcy z NSZZ „Solidarność” uczcili rocznicę zwycięskiej bitwy z bolszewikami w 1920 roku oraz wybuchu strajków z 1980 i 1988 roku.

Rocznicowe obchody pod pomnikiem Papieża Jana Pawła II i Prezydenta USA Ronalda Reagana na gdańskim Przymorzu. Uczestniczył w nich m.in. Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”.

Prezes „Godności” Czesław Nowak przypomniał zasługi św. Jana Pawła II i prezydenta Reagana dla Polski, ich wpływ na bieg dziejów najnowszych oraz na powrót naszej ojczyzny do grona wolnych narodów.
Święto Wojska Polskiego (Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej) zostało wprowadzone w 1992 roku na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 12-25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Następnie kilkadziesiąt osób oddało cześć bohaterom walk o wolną i niepodległą  Polskę pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku Wrzeszczu, a następnie przeszło pod pomnik Anny Walentynowicz. W rocznicę urodzin Anny Walentynowicz (urodziła się 15 sierpnia 1929 r. w Siennem na Wołyniu), współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych, kwiaty pod jej pomnikiem w Gdańsku Wrzeszczu złożyli przedstawiciele stowarzyszenia „Godność”, „Solidarność” oraz radni PiS.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda powiedział, że bez zaangażowania ludzi, takich jak Anna Walentynowicz niemożliwe byłoby dziś nieskrępowane celebrowanie rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego.

– Możemy w sposób nieskrępowany celebrować uroczystości związane z 101. rocznicą Bitwy Warszawskiej i Świętem Wojska Polskiego. To zasługa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i tego zrywu sprzed 41 lat, że dziś możemy te uroczystości 15 sierpnia, ale i 3 maja i 11 listopada, świętować w sposób spokojny, otwarty i wolny. To zasługa takich osób, jak świętej pamięci Anna „Solidarność” Walentynowicz, która dziś obchodziłaby urodziny. To ważne dla nas, dla członków NSZZ „Solidarność”, że jesteśmy pod tym pomnikiem, bo to już kolejna rocznica strajków w Stoczni Gdańskiej, wywołanych w obronie zwolnionej Anny Walentynowicz – mówił Piotr Duda.

– Składając 15 sierpnia w imieniu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”  wiązanki kwiatów pod pomnikami Jana Pawła II i Ronalda Reagana, marszałka Józefa Piłsudskiego, Anny Walentynowicz, uczestnicząc we mszy świętej za Ojczyznę w kościele p.w. Świętej Brygidy, miałem świadomość, że to także rocznica drugiego dnia strajków z sierpnia 1980 roku. Ten strajk, oprócz postulatów ekonomicznych, był też walką o prawo mówienia prawdy o historii, pielęgnowania grobów i pamięci naszych przodków. Postulat 3 z 21 mówił: „Przestrzegać zagwarantowaną w Konstytucji PRL wolność słowa, druku, publikacji”. To niezwykłe, że Polska od wieków, borykając się z przeciwnikami z zewnątrz, czasami i z wewnątrz, miała wielkich patriotów, takich jak marszałek Piłsudski, Jan Paweł II, Anna Walentynowicz, czy kardynał Stefan Wyszyński – powiedział z kolei Wojciech Książek, przewodniczący gdańskiej oświatowej „Solidarności”. 

Niedzielne uroczystości w Gdańsku zakończyły msze święte w intencji Ojczyzny w bazylice św. Brygidy i w kościele pw. Św. Franciszka z Asyżu na Siedlcach. Nasz związek reprezentowały m.in. poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdańskiej, Remontowa Shipbuilding (d. Stocznia Północna) i gdańskiego portu.   

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej