RDS dyskutowała o projekcie budżetu państwa na 2022 rok

Rada Dialogu Społecznego 21 września przedyskutowała na posiedzeniu plenarnym m.in. projekt budżetu państwa na przyszły rok oraz czekającą nas niebawem nowelizację budżetu tegorocznego. Obrady odbyły się po raz pierwszy pod przewodnictwem Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Podczas dyskusji, przewodniczący Piotr Duda poinformował, że Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przekazało do Ministerstwa Finansów kompleksową opinię w sprawie projektu ustaw budżetowej i okołobudżetowej na 2022 r. Zwrócił uwagę na częściowe odmrożenie wskaźnika Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz pytał o nowelizację budżetu państwa w 2021 r.

Katarzyna Zimmer-Drabczyk, kierownik Działu Eksperckiego KK NSZZ „Solidarność” wskazała na posiedzeniu, że niektóre wskaźniki makroekonomiczne zostały poprawione w porównaniu do przedstawionych do konsultacji założeń do projektu budżetu państwa, jednak nie w sposób wystarczający. Szczególnie zwróciła uwagę na inflację.

– Przeanalizowaliśmy także najnowsze proponowane zmiany w Polskim Ładzie, niestety projekt nie zmienił sytuacji pracowników, którzy będą obciążeni składką zdrowotną w pełnej wysokości w przeciwieństwie do osób rozliczających się podatkiem liniowym – podkreśliła.

Katarzyna Zimmer-Drabczyk wskazała również, że „Solidarność” oczekuje na Krajowy Plan Odbudowy. Jest to ważny dokument z punktu widzenia inwestycji, wzrostu gospodarczego i hamowania skutków pandemii COVID-19. W zakresie wynagrodzeń powiedziała, że „dostrzegamy fakt podniesienia funduszu wynagrodzeń dla pracowników sfery budżetowej, jednak nadal uważamy, że taka propozycja jest niewystarczająca wobec postulatu 3 central związkowych o podwyższeniu wskaźnika wynagrodzeń co najmniej o 12 %”. Sposób podziału funduszu wynagrodzeń budzi od wielu lat uzasadnione wątpliwości ze względu na brak jasnych kryteriów jego podziału, a w konsekwencji brak sprawiedliwej oceny pracy pracowników.

Kierownik Działu Eksperckiego KK NSZZ „Solidarność” zgłosiła także konieczność zwiększenia zamrożonej od 2013 r. stawki diety krajowej przysługującej z tytułu odbycia podróży służbowej na terenie kraju oraz kwot kosztów użytkowania pojazdów prywatnych do celów służbowych (zamrożonej od 2007 roku).

Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów podsumowując debatę, wskazał m.in. że inflacja jest kosztem działań strony rządowej w zakresie tarcz antykryzysowych i utrzymania miejsc pracy. W zakresie Polskiego Ładu powiedział, że zaproponowana wysokości składek na ochronę zdrowia do 4,9% w pewnych obszarach, jest rozwiązaniem kompromisowym. Skutki finansowe KPO nie zostały ujęte w projekcie budżetu państwa, ponieważ „musimy czekać na decyzję implementacyjną Komisji Europejskiej”.

W nawiązaniu do głosów dot. Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 i postulatu o pełną transparentność dochodów i wydatków, przekazał, że do końca miesiąca Rada Ministrów zajmie się strategią zarządzania długiem sektora finansów publicznych uwzględniająca również kwestie zadłużenia z tytułu tarcz antykryzysowych. Poinformował także, że Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy budżetowej na 2021 r., takie działania były możliwe dzięki ostrożnościowym, lepszym niż przewidywano prognozom. Efektem rozmów z NSZZ Solidarność” jest zapis projektu, który  przewiduje  powstanie w tym roku dodatkowego funduszu motywacyjnego w wys. 6% dla pracowników państwowej sfery budżetowej.

(mg)

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej