Produkcja przemysłowa w dół, ale są nowe zamówienia

Kwiecień 2023 r. przyniósł wyhamowanie produkcji przemysłowej,  w tym zmniejszenie aktywności firm w sektorze energetycznym.

Produkcja przemysłowa w kwietniu br. spadła o 6,4 proc. r/d/r, a w porównaniu z marcem br. o 14,8 proc. – podał 22 maja br. GUS. Spadek odnotowano w 25 na 34 działach gospodarki. Spadek r/d/r nastąpił m.in. w górnictwie o 11,7 proc., a m/d/m – w przetwórstwie przemysłowym o 14,1 proc.

Z kolei optymistyczny sygnał to nowe zamówienia w przemyśle – w marcu br. wzrosły o 8,8 proc. r/d/r. Trendy wskazują, że motorem odbicia będą branże maszynowa, elektryczna i motoryzacyjna.

Z kolei wzrost tzw. produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z kwietniem ub.r. wystąpił m.in. w konserwacji maszyn – o 32,1 proc., w produkcji maszyn i urządzeń – o 12 proc., pojazdów samochodowych – o 7 proc. Spadek tzw. produkcji sprzedanej odnotowano w produkcji wyrobów z drewna i korka – o 23 proc., wyrobów chemicznych – o 19,8 proc., metali – o 16,6 proc., mebli o 15,6 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną i gaz – o 14,3 proc.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej