Powolne luzowanie obostrzeń w czasie zarazy

Od poniedziałku 20 kwietnia br. możemy znów pójść do parku, ale musimy tam zakryć usta i nos. Bez maseczki pójdziemy tylko do lasu. Godziny na zakupy dla seniorów obowiązywać będą tylko w dni robocze.  Łagodzenie niektórych restrykcji nie oznacza, że liczba zakażeń maleje. Przeciwnie. W ostatnią niedzielę 19 kwietnia przeszliśmy u nas największy wzrost zachorowań (545 osoby) od wybuchu pandemii.

Godziny seniorskie nie będą obowiązywały w weekendy, czyli w godzinach 10.00–12.00 mogą być w sklepach wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia od poniedziałku do piątku.

Najbliższa niedziela 26 kwietnia br. będzie handlową.   

Usta i nos musimy zakrywać od czwartku 16 kwietnia br. w środkach transportu publicznego, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, ogrodów zabytkowych, plaż, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej i sklepach.

Maseczki zakładać nie musi osoba, która nie może zakrywać nosa lub ust ze względu na stan zdrowia, osoba kierująca środkiem publicznego transportu zbiorowego i duchowny, który sprawuje kult religijny. Maseczki nie trzeba zakładać, gdy przebywa się w lesie.

Musimy pamiętać, żeby zachować między sobą dwumetrowy odstęp. Wyjątkiem jest sytuacja, w której sprawujemy opiekę nad dzieckiem poniżej 13 roku życia, osobą niepełnosprawną lub kimś, kto nie może poruszać się samodzielnie.

Po tym, jak Sejm nie przyjął wprowadzenia obowiązkowych, co 7 dni, testów dla wszystkich pracowników opieki zdrowtnej minister zdrowia przedstawia inne rozwiązanie:

– Próbujemy przygotować regulacje prawne, które by ograniczyły pracę w wielu miejscach. Zakaz ma dotyczyć głównie szpitali jednoimiennych. Przewidujemy, że jeśli taki zakaz zostanie wydany, będziemy dawali wytyczne dla wojewodów o dodatkach, które będą w wysokości 50 proc. pensji danej osoby oraz ewentualnego dodatku ponad 100 procent, ale nieprzekraczającym 10 tys. zł miesięcznie – poinformował Łukasz Szumowski i dodał, że rozważane są dodatki dla personelu medycznego kierowanego przez wojewodę do pracy w miejscu, gdzie są braki kadrowe.

Z powodu koronawirusa na świecie zmarło już ponad 160 tys. osób. Liczba odnotowanych przypadków zakażenia przekroczyła 2,5 mln. Analitycy z Johns Hopkins University poinformowali, że w samej Europie zmarło już ponad 100 tys. ludzi. Najwięcej przypadków śmiertelnych w Europie odnotowano we Włoszech. Z powodu COVID-19 stwierdzono tam ponad 23 tys. zgonów. W USA zmarło już 37 tys. osób.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej