PIP podpisała porozumienie ze związkami zawodowymi w zakresie ochrony pracy

Mając na względzie konieczność zapewnienia skutecznej ochrony stosunku pracy oraz bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, eliminowanie zagrożeń powodujących wypadki przy pracy i choroby zawodowe oraz uznając, że dobra współpraca pomiędzy stronami opiera się na stałej wymianie informacji i opinii, a także dostrzegając wyzwania współczesnego rynku pracy, wynikające zwłaszcza z nowych form zatrudnienia, strony uznają potrzebę kontynuowania wszechstronnej współpracy w zakresie ochrony pracy – czytamy w porozumieniu, które 24 kwietnia br. podpisała Główna Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko z przedstawicielami trzech związków zawodowych.

Porozumienie dotyczące współdziałania w zakresie ochrony pracy z PIP podpisał w imieniu „Solidarności” Bogdan Kubiak, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” , odpowiedzialny za struktury branżowe.

Szefowa PIP Katarzyna Łażewska-Hrycko, podczas konferencji w Głównym Inspektoracie Pracy podkreśliła, że dla Państwowej Inspekcji Pracy związki zawodowe to najważniejszy partner we współpracy w kwestiach dotyczących przestrzegania bezpieczeństwa i higieny pracy i legalności zatrudniania.

Rynek pracy dynamicznie się zmienia i w związku z tym stawia zarówno przed Państwową Inspekcją Pracy jak i przed organizacjami związkowymi nowe wyzwania; żeby im sprostać chcemy podpisać porozumienie, które tak naprawdę będzie potwierdzeniem zasad współpracy, jaka nas od dawna łączy – dodała Łażewska-Hrycko, wymieniając kwestie związane z umowami cywilno-prawnymi, z pracą zdalną – platformową, kwestie dotyczące wyzwań technologicznych.

„Dyktatura” robotów i sztucznej inteligencji oraz algorytmów cyfrowych to są wyzwania, które nas czekają w przyszłości.

W porozumieniu podkreślono, że strony dostrzegają konieczność zintensyfikowania współpracy na rzecz eliminowania naruszeń prawa związanych z zatrudnieniem, zwłaszcza w odniesieniu do elastycznych form zatrudnienia; prawidłowości wypłacania wynagrodzeń, ewidencji i rozliczania czasu pracy; zasadności zawierania umów cywilnoprawnych, legalności zatrudnienia, a także działalności i funkcjonowania agencji pracy tymczasowej i agencji zatrudnienia.

Umowa zakłada także współdziałanie stron w zakresie działalności kontrolnej. Będzie ono realizowane m.in. poprzez informowanie Państwowej Inspekcji Pracy o stwierdzonych przypadkach naruszania uprawnień pracowniczych i prawa pracy, w tym dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.