OIP zapowiada kilka tysięcy kontroli w zakładach pracy

3679 – tyle kontroli na obecny rok zaplanowała Okręgowa Inspekcja Pracy w Gdańsku. – Podejmujemy działania nakierowane na weryfikację prawidłowości stosowania rozwiązań prawnych związanych ze zwalczaniem pandemii – poinformowała OIP podczas konferencji prasowej.

Kontrole mają być związane m.in. z czasem pracy oraz wypłatami wynagrodzeń i innych świadczeń, a także działaniami podejmowanymi przez zakłady pracy w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jednocześnie warto pamiętać, że Inspekcja Pracy będzie nie tylko kontrolować, ale także działać zapobiegawczo. „Prewencja dostosowana do potrzeb” to jedno z założeń strategii działań zaproponowanych przez nowego głównego inspektora pracy, którym została Katarzyna Łażewska – Hrycko. I w ramach tego przedsięwzięcia OIP Gdańsk chce podpisać w tym oraz następnym miesiącu deklaracje współpracy z partnerami społecznymi i innymi organizacjami w zakresie przeprowadzania szkoleń i udzielania porad prawnych.

Urząd zauważa jak istotna jest identyfikacja potrzeb i dostosowanie prowadzonych programów do oczekiwań. Oprócz tego zamierza kontynuować działania prewencyjno-promocyjne skierowane do pracodawców, pracowników, a także młodzieży i dzieci.

Wiedza, nabywana przez uczestników tych działań, jak można przeczytać w komunikacie wydanym przez OIP, sprzyja poprawie przestrzegania przepisów prawa pracy, a forma jej przekazywania powoduje, iż Inspekcja Pracy jest postrzegana coraz częściej jako instytucja doradcza, przyjazna nie tylko pracującym, ale i pracodawcom.

Dodajmy, że w minionym roku gdańska OIP prowadziła programy „Zdobądź dyplom PIP” oraz „Bezpiecznie w szkole”, przeprowadziła 4 337 kontroli w 3 598 podmiotach obejmując swoimi czynnościami 194 646 osób pracujących. Do urzędu wpłynęło łącznie 3 446 skarg i wniosków, udzielono też 24 931 porad prawnych i technicznych.