Piotr Duda: To był dobry dzień dla „Solidarności” i dla pracowników. Senat przyjął nowelizację budżetu

W głosowaniu 28 lipca br. Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy budżetowej na 2023 r. oraz nowelizacji tegorocznej ustawy okołobudżetowej. Nowelizacja budżetu zwiększa limit wydatków państwa w tym roku do 693,4 mld zł (wcześniej było 672,5 mld zł), dochody budżetu zostały zwiększone do 601,4 mld zł (poprzednio 604,5 mld zł), zaś deficyt budżetu państwa został ustalony na maksymalnie 92 mld zł (poprzednio 68 mld zł). Została przyjęta niemal jednogłośnie – przy 1 głosie sprzeciwu i 1 wstrzymującym się.

Obie ustawy trafią do podpisu do prezydenta. W noweli znalazły się m.in. zapisy odmrażające odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, co było jednym z punktów porozumienia pomiędzy Solidarnością a rządem.

– To rozwiązanie, które interesuje wszystkich pracowników. To dobry dzień dla „Solidarności” i dla pracowników – skomentował wynik głosowania Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „S”.
Nowelizacja budżetu wynika z aktualizacji założeń makroekonomicznych. PKB w tym roku ma realnie wzrosnąć o 0,9 proc. (planowane 1,7 proc.), inflacja średnioroczna 12 proc. (planowane było 9,8 proc.). Szacunkowa stopa bezrobocia na koniec roku wyniesie 5,5 proc. (zakładano 5,4 proc.), a przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w 2023 r. wyniesie 7104 zł.
Zwiększeniu uległy także niektóre kategorie wydatków. Wśród nich jest przekazanie samorządom w bieżącym roku dodatkowych dochodów w wysokości ponad 14 mld zł. Mają one stanowić uzupełnienie subwencji ogólnej. W ramach uzupełnienia subwencji ogólnej uwzględnione zostały środki na wypłatę w 2023 r. nagrody specjalnej dla nauczycieli oraz wyższe środki w związku z planowanym ustaleniem od dnia 1 lipca 2023 r. wyższej kwoty bazowej służącej ustaleniu odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych odmrożony
W ramach zmian w budżecie przekazane zostaną dodatkowe środki z możliwością ich przeznaczenia dla pracowników państwowej sfery budżetowej na jednorazowe wypłaty wynagrodzeń w 2023 roku (dodatkowe środki będą również skierowane dla nauczycieli szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez organy rządowe).

Z kolei w nowelizacji ustawy okołobudżetowej zapisano zasady podziału kwoty przeszło 14 mld zł, jaka ma trafić do samorządów.

Ustawa przewiduje odmrożenie od 1 lipca 2023 roku podstaw naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz funduszy socjalnych (o kolejne dwa lata) w stosunku do wielkości zaplanowanej na rok 2023. W ustawie zakłada się także zwiększenie wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli i fundusze socjalne dla osób uprawnionych do zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych oraz członków ich rodzin od 1 lipca br. Zwiększone wpłaty środków zostaną przekazane do 30 września 2023 r.

Zgodnie z ustawą od lipca odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych wzrasta z 1662,97 groszy do 1914,34 zł. ZFŚS muszą obowiązkowo tworzyć pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników (50 etatów). Mniejsze firmy, w których pracuje od 20 do 50 pracowników również mogą utworzyć fundusz, jeśli z takim wnioskiem wystąpi działający w zakładzie związek zawodowy. Z funduszu są finansowane różnego rodzaju świadczenia socjalne dla pracowników, takie jak np. „wczasy pod gruszą”, paczki świąteczne, zapomogi dla pracowników, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.