Pierwsze „trzynastki” trafią na konta już 1 kwietnia

Ruszyła wypłata tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Trafiają do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą.

Trzynastki dostaną osoby, które w dniu 31 marca 2020 r. miały ustalone prawo do emerytur i rent,  pod warunkiem, że pobierały to świadczenie. Dotyczy to także emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent inwalidów wojennych    i wojskowych, a także rodzicielskich świadczeń uzupełniających z programu Mama 4 plus.

Uprawnieni otrzymają ją w standardowym terminie, w którym co miesiąc pobierają świadczenie.

Jeśli na ten dzień wypłata będzie zawieszona  np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków to trzynastka nie będzie przysługiwać. „Trzynastka” wynosi 1200 złotych brutto czyli 981 zł na rękę.

Dodatkowe świadczenie pieniężne będzie wypłacane „z urzędu”, więc nie trzeba składać żadnych wniosków.

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto.

„Trzynastka” będzie także zwolniona od egzekucji komorniczych i innych potrąceń. Nie będą one podlegać zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe. Świadczenia będą mieć specjalny opis, dzięki czemu będzie je łatwo rozpoznać w przelewach.

Krzysztof Cieszyński
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa pomorskiego

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej