Cudzoziemcy w rejestrach pomorskiego ZUS

Na 30 listopada 2022 r. do ubezpieczeń społecznych w pomorskich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszonych było 67,6 tys. obcokrajowców – o 3,5 tys. więcej niż w czerwcu ub.r. i aż o 13,5 tys. więcej niż na 31 grudnia 2021 r.

Liczba obcokrajowców, którzy mają umowę o pracę w woj. pomorskim przekroczyła 31,3 tys. i w porównaniu z końcem czerwca ub.r. wzrosła o prawie 3 tys., a w porównaniu z ostatnim dniem 2021 r. o 4,5 tys. To oznacza, że blisko połowa wszystkich zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na Pomorzu przybyszy z zagranicy pracuje na najkorzystniejszej z umów.
Przybyło cudzoziemców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Ich liczba na koniec czerwca ub.r. wynosiła 1643 oraz wzrosła do 1874 na koniec listopada ub.r. Pozostali obcokrajowcy na Pomorzu zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zlecenia.
Wśród cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku dominują obywatele Ukrainy. Na koniec listopada było prawie 50,5 tys. To wzrost o 2 tys. w porównaniu do czerwca ub.r. i o blisko 10,5 tys. w porównaniu do grudnia 2021 r. Druga grupa to 1,5 tys. Białorusinów (wzrost o 1 tys. od czerwca ub.r.). Pierwszą piątkę tworzą też posiadacze paszportów Gruzji (1439), Rosji (1201) i Mołdawii (1016).
Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS. Dzieje się tak z powodu pracy w tzw. szarej strefie, zatrudnienia na nieoskładkowanych umowach lub podleganiu ubezpieczeniom w KRUS.
Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską, a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony przez polskiego pracodawcę obcokrajowiec podlega ubezpieczeniom społecznym w naszym kraju.

Za: Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa pomorskiego Krzysztof Cieszyński

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej