Wsparcie antykryzysowe z ZUS na Pomorzu 1,25 mld zł

Do oddziałów ZUS w Gdańsku i Słupsku wpłynęło kilkaset tysięcy wniosków o wsparcie  w ramach „Tarcz Antykryzysowych”. Kwota składek, na którą pomorscy płatnicy zostali zwolnieni to 867 mln zł. Z kolei kwota wypłaconych świadczeń postojowych przekroczyła 387 mln zł. Nadal jednak sytuacja powodowana pandemią jest trudna.

W ramach pierwszej Tarczy Antykryzysowej mieszkańcy naszego województwa mogli korzystać  m. in. ze zwolnienia z opłacania składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r. Ta forma wsparcia objęła 120 tys. pomorskich płatników. Łączna kwota składek z jakiej zostali oni zwolnieni, a tym samym przejął je siebie budżet państwa to blisko 857 mln zł.

Równie konieczne były świadczenia postojowe, o które nadal można wnioskować. Mogą je otrzymać samozatrudnieni oraz osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych. Wypłata może nastąpić nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie poprawiła się. Ocenia to sam wnioskodawca. Wnioski można składać  w ciągu maksymalnie 3 miesięcy po zniesieniu stanu epidemii. Pomorskie oddziały ZUS wypłaciły już ponad 195 tys. świadczeń postojowych wprowadzonych wiosenną Tarczą Antykryzysową. Ich suma to blisko 382 mln zł.

Nadal można wnioskować o wprowadzone wiosną odroczenie terminu płatności składek lub ich rozłożenie na raty bez opłaty prolongacyjnej oraz o odstąpienie od odsetek za zwłokę.

Na podstawie Tarczy Antykryzysowej 5.0, nazywanej też Tarczą Turystyczną, przedsiębiorcy o przeważającej działalności w sektorze turystycznym, hotelarskim, organizacji i obsługi targów, konferencji lub wystaw mogli skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień    i wrzesień 2020 r. Kwota składek na którą pomorscy płatnicy z tych branż zostali zwolnienie w ramach Tarczy 5.0. to blisko 3,9 mln zł.

Dzięki Tarczy Turystycznej agenci turystyczni, przewodnicy turystyczni lub piloci wycieczek mają prawo do świadczenia postojowego. Natomiast prowadzący działalność m.in. w zakresie transportu turystycznego, wystawiania i występowania w przedstawieniach teatralnych czy prowadzenia dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż lub jarmarków mogą wnioskować o dodatkowe świadczenie postojowe. Oba rodzaje wniosków można składać najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od zniesienia stanu epidemii. Kwota tych świadczeń postojowych jaką wypłaciły na podstawie 864 wniosków oddziały ZUS w Gdańsku i Słupsku to blisko 1,8 mln zł.

Przedsiębiorcy z branż oznaczonych ponad 40 kodami PKD na podstawie Tarczy Antykryzysowej 6.0 uzyskali prawo do zwolnienia ze składek za listopad. Ulga ta dotyczy m.in. handlu, gastronomii, pozaszkolnych form edukacji, obiektów kultury i sportu, czy fizjoterapeutów. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do końca stycznia 2021 r. Do tej pory oba pomorskie oddziały ZUS zrealizowały ponad 3,3 tys. wniosków, a suma składek z jakiej przedsiębiorcy zostali zwolnieni przekroczyła 7,7 mln zł.

Tarcza Antykryzysowa 6.0 zwalnia kolejne branże ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Od 30 grudnia wnioski mogą składać prowadzący hotele i podobne obiekty zakwaterowania, a także organizatorzy turystyki. Nadal można też wnioskować o odroczenie terminu płatności składek i rozłożenie zaległości na raty, bez opłaty prolongacyjnej  czy odstąpienie od odsetek za zwłokę.

Dzięki Tarczy Antykryzysowej 6.0 hotele i podobne obiekty zakwaterowania, organizatorzy turystyki i obiekty sportowe mogą otrzymać dodatkowe postojowe trzy razy. Od 30 grudnia ub.r. ZUS przyjmuje też wnioski  o postojowe od kolejnych grup przedsiębiorców. Dodatkowe postojowe przysługuje jeden raz. Oddział ZUS w Gdańsku i Słupsku do tej pory zrealizowały ponad 1,7 tys. takich wniosków na łączną kwotę ponad 3,5 mln zł.   

Pomocą dla branży turystycznej jest też Polski Bon Turystyczny. Za realizację płatności bonem na rzecz przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego odpowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warto podkreślić, że to właśnie z Pomorza dokonywane są płatności  z tego tytułu dla wszystkich uprawnionych podmiotów w Polsce. Wypłaty dla całego kraju realizuje trzech pracowników z siedmioosobowego Centrum Obsługi Płatności, które ma siedzibę w słupskim oddziale ZUS. Po przyjęciu gdziekolwiek w kraju płatności bonem, słupski ZUS w ciągu maksymalnie 14 dni zrobi przelew na rachunek, który został podany przy rejestracji na Platformie Usług Elektronicznych.

Ze słupskiego Centrum do podmiotów w całym kraju wykonano w ubiegłym roku prawie 70 tys. przelewów na łączną kwotę 238,5 mln zł. Trafiły one do blisko 15 tys. podmiotów. Najwięksi beneficjenci otrzymali kwoty od ponad 900 tys. zł do nawet blisko 5 mln zł. 

Jeżeli ktoś nie zdążył skorzystać z bonu w wakacje 2020 r. to nic straconego. Można nim bowiem opłacić wyjazdy, zimowiska czy wakacyjne pobyty do końca marca 2022 r. Można opłacić bonem rezerwacje na pobyt w późniejszym terminie.

Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego Krzysztof Cieszyński

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej