ZUS informuje: czternasta emerytura bez wniosku

Już w listopadzie do emerytów i rencistów trafią tzw. „czternastki”. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do ich wypłaty. Aby otrzymać świadczenie nie trzeba składać żadnych wniosków.

„Czternastka” będzie przysługiwała osobom, które na 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. „Czternastki” nie otrzymają osoby, które mają zawieszone prawo do świadczeń.

„Czternastka” wyniesie 1250,88 zł brutto. Pełną kwotę dostaną emeryci i renciści, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W pozostałych przypadkach „czternastka” zostanie pomniejszona zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli emerytura wynosi 3000 zł, „czternastka” będzie obniżona o 100 zł.

Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba składać żadnego wniosku aby otrzymać pieniądze. Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym czy zwolnionym z podatku. Co ważne „czternastka” nie będzie podlegała potrąceniom i egzekucjom komorniczym.

„Czternastka” trafi do klientów ZUS wraz z listopadowymi świadczeniami.

Komunikat ZUS

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej